Çinli ortağıyla Türkiye'de sismik izolasyon yatırımı yapıyor

Türkiye’de 30 yıllık bir geçmişe sahip olan Fago Grubu, Şubat ayında yaşanan büyük deprem felaketinin ardından ‘Sismik İzolasyon’ yatırımına soyundu.

14.06.2023 16:37:490
Paylaş Tweet Paylaş
Çinli ortağıyla Türkiye'de sismik izolasyon yatırımı yapıyor

Röportaj: Özlem Aydın Ayvacı - Capital 

Bu alanda Çinli Zhejiang Earthquake Prevention Technology ile ortaklığa giderek ‘Fago Sismik İzolasyon’ şirketini hayata geçirdiklerini belirten Fago Sismik İzolasyon Yönetim Kurulu Üyesi Emir Karaca, “Çorlu’da yapımı devam eden fabrikamızda ilk etapta kurşun çekirdekli, doğal ve yüksek sönümlü, kauçuk esaslı tipte izolatörler üreteceğiz” dedi.

Temelleri 1983 yılında Kemal Karaca markasıyla tekstil sektöründe atılan Fago Grubu, yıllardır yurtiçi satışlarının yanı sıra yurtdışında da özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı ihracatla adını duyurdu. Geçen yıl yapmış olduğu ihracat ile Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) tarafından verilen altın madalyaya layık görülen ve Türkiye’de en çok ihracat yapan ilk 500 şirket arasında yerini alan Fago Grup, 2023 yılı ve sonrasında ise ihracatta ilk 100 firma arasında girmeyi hedefliyor. Yıllar içinde farklı sektörlerde başarılı işlere imza atan firma, Çin ve Kore’de açtığı ofislerle 2005’ten bu yana muhtelif üretim makinalarını ithal ediyor ve gerek Türkiye, gerekse Avrupa ülkelerine pazarlıyor.

Grup, 6 Şubat 2023’te ülkemizde yaşanan büyük deprem felaketinin ardından yeni bir alana daha girme kararı alarak Çin’de deprem teknolojileri üzerine çalışan Zhejiang Earthquake Prevention Technology şirketiyle ortaklığa giderek ‘Fago Sismik İzolasyon’ şirketini bünyesine kattı. Şirket ortağı Zhejiang Earthquake Prevention Technology, kuruluş amacına paralel bir şekilde depremin yol açacağı zararları azaltmak amacıyla sismik izolasyon teknolojileri geliştiriyor. Çin Afet Önleme Derneği (CADP China Association for Disaster Prevention) üyesi de olan Çinli şirketin bu alanda 20 yılı aşkın bir bilgi birikimi ve tecrübeye sahip olduğunu belirten Fago Sismik İzolasyon Yönetim Kurulu Üyesi Emir Karaca,  “Şirketimiz, herkesin kolaylıkla ulaşabileceği ‘sürdürülebilir yaşam alanları yaratmak’ misyonu, ‘hatasız hizmet’ felsefesi ve sismik izolatörlü yapıların çoğalması gayesiyle kuruldu” diyor.

NİTELİKLİ MÜHENDİSLİK HİZMETİ

Fago Sismik İzolasyon, Türkiye’deki yönetmeliklere uyumlu bir şekilde ve Çin gibi dünyanın diğer yüksek sismik riskli ülkelerinin deprem yönetmeliklerini de değerlendirerek, müşterilerine nitelikli mühendislik hizmetleri sunmayı hedefliyor. Hatasız iş yönetim süreci için tüm hizmetleri kendi çatıları altında entegre ederek Türkiye’ye katkı sağlamayı ve fark yaratmayı amaçladıklarını söyleyen Karaca, “Proje müellifi olarak taban yalıtımlı yapı tasarımı, ihtiyaca uygun izolatör üretimi, izolatörlerin montajı, proje süpervizörlüğü ve satış sonrası hizmetler konularda faaliyet gösteriyoruz” diye ekliyor.

ÇORLU’DA TESİS YATIRIMI

Fago Sismik İzolasyon tesis yatırımına devam ediyor. Çorlu’da yapımı devam eden fabrikalarında ilk etapta kurşun çekirdekli, doğal ve yüksek sönümlü, kauçuk esaslı tipte izolatörler üretileceklerini belirten Karaca, şöyle devam ediyor: “Sürtünmeli sarkaç tip izolatörler ve ilave sönüm sağlamak için kullanılan viskoz damper ile diğer tamamlayıcı ürünler de ayrıca üretilecek. Fabrikada seri üretime geçilene dek ihtiyaç duyulan ürünler ortaklığımızın Çin’deki tesisinden ithal edilecek.”

İZOLATÖRLÜ YAPILARIN ÇOĞALMASI

Taban yalıtımlı yapı olarak tanımlanan izolatörlü binalar, deprem sonrası kesintisiz kullanım performans seviyesini karşılamakta. Kesintisiz kullanım performans seviyesi, hastane gibi kritik yapılar, okullar ve konutlar için olduğu kadar endüstriyel tesisler için de büyük bir gereksinim. Ülkemizde izolatörlü yapıların yaygınlaşmasını destekleyici bazı ön çalışmaların başladığını belirten Karaca, “yatırım teşvik belgesi sahibi bir firmanın inşa edeceği fabrika binasına sismik izolasyon sisteminin kurulması için yapacağı harcamalar, teşvik kapsamındaki yatırım harcamaları içerisinde değerlendirilmektedir” şeklinde konuştu. Ayrıca Karaca, Türkiye’nin yüksek deprem riski düşünüldüğünde, izolatörlü yapıların çoğalmasını teşvik edici çalışmalara çok ihtiyaç olduğunu belirtti.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz