En köklü değişim

Anadolulu patronlar, iş yapma şekillerindeki bu büyük değişimi anlattı. İşte o öyküler...

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
En köklü değişim


"YALIN ÜRETİME GEÇTİK"
Bursalı sanayici Muzaffer Çilek'e göre son dönemde yaşadıkları en önemli değişim kurumsallaşma alanında oldu. "Bir aile şirketi olarak kurduğumuz Çilek Odası'nın, nesilden nesle aktarılan ve aynı zamanda dünyanın sayılı markaları arasında yer alan bir marka olmasını sağlamak için öncelikle aile anayasamızı oluşturduk" diyen Çilek, şirket yönetimine bağımsız üyeler getirdiklerini söylüyor ve ekliyor: "Bağımsız üyelerimizin tecrübe ve farklı bakış açılarını kurumuza kazandırdık. Ekibimizdeki yöneticilerin inisiyatif alanlarını genişleterek karar mekanizmasında daha az yer aldık. Değişen piyasa koşullarına ve günün gerekliliklerine uygun olarak dünyayla entegre bir şirket kurmak için stratejik kararlar aldık ve uyguladık. Üretimde Kaizen Sistemi ile yalın üretime geçerek üretim performansımızı artırdık. Daha etkili kurumsallaşma için ERP sistemini uygulamaya geçirdik. Tüm bu süreçte deneyimlerini paylaşan patron veya profesyonellerden oldukça yararlandım. Onların kitaplarını okudum, başarı hikayelerini dinledim. Kendi adıma da önemli değişimler yaşadığımı söyleyebilirim. 40 yaşımda sigarayı bıraktım, düzenli spora başladım, yarım kalan eğitimlerimi tamamlamaya devam ettim. Arkadaş çevremi değiştirdim, aileme daha fazla zaman ayırmaya başladım. İşlerimi delege etmeyi öğrendim, sosyal sorumluluk çerçevesinde iki ayrı vakıf kurdum ve iş hayatımın dörtte birlik bölümünü sosyal sorumluluk projelerine ayırdım."

"YÖNETİM STRATEJİM DAHA ESNEK"
Keskinoğlu Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Keskin Keskinoğlu, şirket olarak her zaman vizyoner bir bakış açısına sahip olduklarını söylüyor. "Dünyanın küreselleşmesiyle artık zamanı en iyi şekilde kullanan oyuncular daha başarılı oluyor" diyen Keskinoğlu, bu değişime ayak uydurmanın hayati olduğunu inanıyor. Hangi alanlarda, nasıl değiştiklerini ise şu sözlerle anlatıyor: "Sektördeki ve dünyadaki gelişmeleri anlık olarak takip edip daha hızlı kararlar almaya başladık. Bir işadamı olarak tüm süreçlere artık daha inovatif bakıyorum. Tüketicilerimizi daha çok dinlemeye ve onlardan gelen yorumlara göre ürün gamımızı yenilemeye özen gösterdik. Daha önce çok fazla kullanmadığımız pazarlama ve tanıtım araçlarını daha çok kullanır olduk. En önemlisi de değişimlere açık, daha esnek bir yönetim stratejisi uygulamaya başladık. 49 yıllık bir aile şirketiyiz ama kurumsallaşma yolunda da büyük adımlar attık. Şirketimiz son derece profesyonel bir politikayla yönetiliyor. Birçok konuda destek aldığımız danışmanlarımız ve profesyonel yöneticilerimiz var. Gıda sektöründe olduğumuz için güven çok önemli. Var olan ilişkilerimizi daha da kuvvetlendirmeye yöneldik. Ayrıca uluslararası pazarda gerek ticari işbirliklerimizi gerekse o ülkelerin devlet büyükleriyle olan ilişkilerimizi daha aktif bir şekilde sürdürüyoruz. Alışkanlıklarımda da değişimler oldu tabii. Pazarlama ve marka yönetimiyle ilgili yurtiçi ve yurtdışı zirve ve konferanslara katılmaya çalışıyorum. İş dünyasındaki biyografiler, başarı hikayeleri ve kriz süreçlerindeki fırsatları görebilmiş çalışmalarla ilgili kitapları okuyorum."

ELİF ÇOBAN / ŞÖLEN ÇİKOLATA CEO'SU
ŞÖLENDE YENİ NE VAR?
YENİ YÖNETİM KURULU

Şölen olarak 2009'da kurumsal yapımızı mercek altına alarak kurumsallaşma yolumuzun temel adımlarını, farklı alanlarda aldığımız danışmanlıklar sonucu belirledik. Yönetim kurulumuzu yeniden kurguladık, bağımsız iki üyenin bilgi ve deneyiminden yaralanma şansı yarattık. Çoban Ailesi'ne mensup kardeşler olarak, yetkinlik alanlarımıza göre yönetim kurulu içinde görev ve sorumluluklarımızı belirledik. Şölen'in yüksek hedeflerine ulaşması için uzman kadroların zenginleştirilmesi, bu uzman kadronun da yüksek yönetsel becerilere sahip yöneticiler ve liderlerce yönlendirilmesi gerekliliğini ortaya koyduk ve bunun gereklerini yerine getirdik.

DANIŞMANLIK ALIYORUZ
Geçiş süreci olarak tanımladığımız son iki yıldır, büyük bir emek ve özenle bugüne getirdiğimiz Şölen'in aile üyelerinin bilgi ve birikiminden mahrum kalmaması için CEO'luk görevini aile üyelerinin mutabakatı ve teveccühüyle ben üstlendim. Bir yandan da aile üyelerinin ve gelecek kuşakların şirket içindeki konumunu netleştirmek, ilerleyen yıllarda kuşaklararası devir ve geçişi sağlıklı şekilde yönetebilmek üzere, aile şirketi danışmanlığı almaya başladık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz