Oyuncu sayısı yarıya inecek

Sina Afra ile özel alışveriş kulüpleri hakkında merak edilenleri ve pazarın geleceğini konuştuk.

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Oyuncu sayısı yarıya inecek
Türkiye, özel alışveriş kulüpleriyle 5 yıl önce tanıştı. Pazar, bu kısa zamanda 1 milyar TL’lik büyüklüğe ulaştı. İlk yıllardaki yüksek kârlılıklar ise artık yok. Ama sektör oyuncuları gelecekten umutlu. Yüzde 40 pazar payıyla sektör lideri olan Markafoni’nin yönetim kurulu başkanı SİNA AFRA, “Şu anda 15 milyar TL olan toplam internet pazarı, 2016’da 30-32 milyar TL’ye ulaşır. Özel alışverişin payı ise yüzde 7-10 arasında kalmaya devam eder” diyor. Afra, oyuncu sayısının ise yıl sonuna kadar 7-8’e ineceğini öngörüyor. Sina Afra ile özel alışveriş kulüpleri hakkında merak edilenleri ve pazarın geleceğini konuştuk.Türkiye özel alışveriş kulüpleriyle 2008'de tanıştı.

Pazar 5 yılda nereden nereye geldi?
Bu sektör, Türkiye’de 2008 Eylül ayında Markafoni’nin kurulmasıyla başladı. Öncesi yoktu. O yıllarda Türkiye’deki e-ticaret pazarı genelde kitap, CD, elektronik, cep telefonu, otomobil gibi ürünlerin satıldığı, genelde erkek tüketiciye hitap eden bir pazardı. Modaya yönelik bir kurgu yoktu. Bizden 7 ay sonra 2009’da Limango açıldı. 2010’da ise farklı birçok oyuncu pazara girdi ve pazar cidden hareketlendi. Şu anda sadece özel alışveriş kulüpleri olarak bakarsak 1 milyar TL’nin üzerinde bir hacmi olduğunu tahmin ediyorum.

Şu anda kaç oyuncu var? Pazar payları, büyüklükleri nasıl?
2009’da sektörde iki oyuncuyduk. Limango ve Markafoni vardı. Bugün irili ufaklı 16 oyuncu var. Bizim gibi sadece özel alışveriş yapan sitelerin yanı sıra farklı perakende markalarının bir araya gelerek oluşturduğu
oluşumlar da var, özel alışveriş faktörünü de değerlendirmek isteyen perakendecilerin kurduğu siteler de var... 5 yıl önce sıfırdı, bugün 1 milyar TL. Bu çok büyük bir büyüme. Zaten genel olarak baktığımızda özel alışveriş segmenti, e-ticaret pazarı içinde en hızlı büyüyen alan. Markafoni yaklaşık yüzde 40 pazar payıyla lider. Onun ardından gelen iki oyuncunun da toplamı yüzde 40 civarındadır. Yani ilk 3 şirket pazarın yüzde 80’ine hakim. Ama tabii bu rakamların hepsi tahmin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz