Sıçramadan büyüdük

Avni Çelik’in ağzından kendisini başarıya taşıyan detaylar şöyle...

1.07.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sıçramadan büyüdük
AVNİ ÇELİK liderliğinde kurulan Sinpaş, nitelikli konut üretiminde Türkiye’nin en saygın markalarından biri... 43 yıldır iş hayatının içinde bilfiil girişimci olarak ilerleyen Çelik, nitelikli konut üretiminin kolay bir iş olmadığını söylüyor. Kendisinin aynı lokasyondaki diğer projelere göre kimi zaman 3 kat daha fazla fiyata konut satmasının arkasındaki sırrı ise kaliteyle açıklıyor. “3 kat fazla satsak da diğer projeler kadar kazanmıyoruz, kişiye özel ve çeşitli konut üretiyoruz” diye konuşuyor. Çelik’in en büyük hedefi, 2017 yılında kurumsallaşma çalışmalarını tamamladıktan sonra aktif yönetimden ayrılmak. “Benden sonra ne olacağıyla çok ilgilenmiyorum” diyen Çelik, şu an şirketi iki yeğeniyle birlikte yönetiyor.

Çelik’in sözlerinden kendisini başarıya taşıyan sırların, aşırı risk almamak, agresif büyüme stratejisi benimsememek ve odaktan asla vazgeçmemek olduğunu anlıyoruz. Gayrimenkul sektörünün önemli markalarından birinin yaratıcısı Avni Çelik’in ağzından kendisini başarıya taşıyan diğer detaylar ise şöyle:

İtibar en önemli sermaye
İş hayatına üniversitenin ilk yıllarında atıldım. Orman Bakanlığı’nda memur olarak 1 yıl çalıştım. Ancak sonra hiçbir zaman devletle iş yapmadım. Benim vizyonumda kamuda ya da özel sektörde çalışarak ilerlemek, ay sonunda maaş almak hiçbir zaman olmadı. Bende bir girişimci kumaşı vardı. Babamı 14 yaşında trafik kazasında kaybettim. Şirket kurma aşamasında annemi ikna etmek için çok uğraştım. Bir tane evimiz vardı, onu satıp iş kurmak istiyordum. Ancak annem evi satıp yine yeni bir ev almamızı ve geriye kalan parayla girişim yapmamı istiyordu. Benim risk algım, tam tersini söylüyordu. Babamı kaybettikten sonra bana kendisinden 1.600 dolar kaldı. Bugünün parasıyla belki 16 bin dolar. Çok büyük bir para değildi. Amcam, ‘Bu parayı al, evi de sat. Ancak kaybedeceğini biliyorum’ dedi. Ben o zaman gülmüştüm, ancak 1 yıl sonra tüm parayı kaybettim. Ancak önemli bir şey kazandım o da itibar. Halen o itibarla işlerimi yürütüyorum, finansmanla değil. Şu an mesela dünyada ses getirecek çok önemli bir satın almanın eşiğindeyiz. Kimse bu iş için parayı temin edeceğimize inanmadı. İnanın gerekli olan para 100 TL ise bizim masamızın üzerinde 180 TL mevcut. Yani itibar bugün bu şirketin yine en önemli sermayesidir.

Sıçramak yok!
Bizim dükkanımızın bir farkı var, Bu dükkan hiçbir zaman sıçramadı ve sıçramayacak. Sıçramak zor ve çok da enerji istiyor. Sonuçta bunu yapmak çok büyük sorun da değil. Ancak sıçradığınız noktada da enerjiniz kalmalı. Ancak o zaman orada kalıcı olabilirsiniz. Bu nedenle biz istikrarlı büyümeyi benimsedik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz