Çalışanı bekleyen gerçekler

2012'de şirketler ücretler konusunda temkinli.

1.01.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çalışanı bekleyen gerçekler


4- Gelişenlerde oran yüksek
Uzmanlara göre yetişmiş yönetici sayısının az olduğu yeni ve henüz regüle olmamış sektörlerde yer alan şirketler, 2012'de çalışanlarına daha iyi ücret vermeyi planlıyor. Özellikle enerji, sağlık, teknoloji, telekomünikasyon gibi yeni gelişen alanlarda yetişmiş ve başarılı çalışan sayısının az olması bu durumu tetikliyor. Exelect Genel Müdürü Yasemin Şener, iyi yazılımcıların altın değerinde olduğunu söylüyor. Yeni gelişen ve ücretlerin daha yüksek olduğu sektörlere sosyal medyayı örnek gösteren Şener, "Pek çok sektörde yüzde 8 ila 9 arasında zam yapılırken yeni ve hızlı gelişen sektörlerde zam oranları yüzde 15'e kadar çıkabilecek" diyor. Yeni olmayıp ancak yüksek büyüme ve kârlılık potansiyeline sahip otomotiv, perakende, hızlı tüketim gibi sektörlerde de çalışanların da iyi maaş almaları bekleniyor. Ücret araştırması şirketi Hay Group, 2012'de
otomotiv imalatçıları ve distribütörleri ile elektrikli cihaz üretimi yapan şirketlerde zamların daha yüksek olmasını bekliyor. Hay Group Türkiye Genel Müdürü Sylvia de Voge diğer sektörlerde zam oranlarının ortalama yüzde 7,5 ila 8 arasında değişirken bu iki pazarda yüzde 9,8'e kadar çıkabileceğini söylüyor. Ayrıca alt kademe ücretlerin düşük olduğu perakende sektöründe de bu yıl özellikle üst yönetim seviyesinde genel ortalamanın üzerinde ücret artışı bekleniyor. Sektöre yeni giren markalarla yabancı yatırımcıların özellikle yönetim seviyesinde ücretleri yukarı çektiğini söyleyen Yüksekkaya, "Geçen yıl perakendede beyin takımı dediğimiz kadrolarda yüzde 10'un üzerinde artışlar oldu. 2012'de de böyle olacağını düşünüyoruz" diyor. Yücesan'a göre bu yıl satış, pazarlama, finans, İK ve BT pozisyonlarında çalışanları daha yüksek zamlar bekliyor.

5- Tek zam dönemi sürecek
2009'da başlayan tek zam döneminin bu yıl da devam etmesi bekleniyor. Şirketlerin ücretlerde temkinli davranmayı sürdürdüklerini söyleyen Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, "Ekonomik krizden sonra şirketlerin çoğu yılda 2 kez yaptıkları zamları senede bir kez yapmaya başladı. Bu yıl da bu durumun devam etmesini bekliyoruz" diyor. Bilim İlaç İK Direktörü Aykut Bora da şirketlerinde 16 maaş üzerinden çalışıldığını ve yılda bir kez ücret artışı yaptıklarını söylüyor. Bora, "Geçen yıl, 2010 enflasyon oranı paralelinde yüzde 8,4 ücret artışı gerçekleştirdik ve çalışanlarımızın yaşam standartlarında enflasyonun üzerinde bir oran ile bir miktar iyileştirme sağladık" diyor. Tem Danışmanlık Yönetici Ortağı Dr. Erkan Tozluyurt da şirketlerin büyük bir çoğunluğunun 2012'de tek zam dönemini sürdüreceğini söylüyor. "Yılda bir kere yapılan zamlarda enflasyon artışı maksimum zam düzeyi olarak korunacak hatta bazı sektörlerde zam dahi olmayacak" diye konuşuyor. Ancak önümüzdeki dönemde krizin daha da derinleşmesi halinde yılda iki kez zam dönemine dönüleceğini söyleyenler de yok değil. Hiçbir İK yöneticisinin enflasyonun çift haneli seviyelere gelmesini istemediğini söyleyen Datassist Genel Müdürü Ayşe Uça, "Türkiye'deki parlak büyüme oranlarına rağmen, dışarıdaki krize hiç kimse kayıtsız kalamayacaktır. Zammın yılda iki kez olması kaçınılmaz olacaktır" diyor. Ancak uzmanlara göre yıl içinde ikinci zammı yapmayanlar krizin derinleşmesi halinde bunu bonus olarak da verebilecek.

6-Yan haklarda esneklik artıyor
Hem çalışan memnuniyetini artırdığı hem de daha az maliyetli olduğu için ücret paketi içinde yan hakların ağırlığı artıyor. Toplam ücret paketi içinde yan hakların payı yüzde 20'leri buluyor. Türkiye'de yaygın olarak sunulan yan hakların başında ise yemek fişi, yol ücreti, şirket aracı ve özel sağlık sigortası geliyor. Özellikle son dönemde özel sağlık sigortası yaptıran şirket sayısında ciddi artış var. Mercer'ın araştırmasına göre Türkiye'nin en büyük 500 şirketinin yüzde 87'si çalışanlarına yan hak olarak özel sağlık sigortası sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz