En kritik terfiler!

14 başarılı profesyonel, kariyerlerinin en kritik terfisini Capital’e anlattı.

1.10.2009 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
En kritik terfiler!

Bu fırsatları da şöyle anlatıyor:
“Hem dünyada bütün şirketlerin en gözde hedefi olan bir ülkede çalışma fırsatı yakaladım hem Unilever’in ilk 100 yöneticisi arasına katıldım. Unilever Çin, Unilever’in yatırımları açısından yüksek değerlere sahip. Bu dinamikleri yakından takip etmenin ve yönetmenin heyecan verici olduğunu düşünüyorum” diyor.
Altınok’a göre bu terfiyi almasında, Türkiye gibi hızlı değişen ve büyüyen bir ülkede yönetici olması önemli rol oynadı. Satış ve pazarlama alanında ciddi bir birikime sahip olmasının da yükselmesinde etkili olduğunu ifade eden Altınok, “Daha önce farklı ülkelerde üstlendiğim görevleri başarıyla tamamlamam bu kritik pozisyona getirilmemi sağladı” diye konuşuyor.

ABD TERFİSİYLE GELEN FIRSATLAR
Birçok yönetici gibi Yıldız Ambalaj ve Bilişim Grubu Başkanı Dr. Cahit Paksoy’un hayatını değiştiren terfi de bir yurtdışı görevi. 1993’te henüz 33 yaşındayken DB Deniz Nakliyatı adlı şirkette ikmal dairesi başkanlığı yapan Paksoy, üst yönetimin kararıyla şirketin Amerika temsilciliğine atandı. Aslında o dönemde terfi açısından kendisine 2 opsiyon sunulduğunu belirten Paksoy, bu opsiyonları ve kararını nasıl verdiğini şöyle anlatıyor:
“Yönetim, son 2 yıllık performansım sonucunda bana genel müdür yardımcılığı ya da Amerika Kıta Temsilciliği pozisyonlarını önerdi. Ben Amerika’ya gitmeyi seçtim.”
Kariyerinin henüz başlangıç aşamasında bu terfiyle başarının ödüllendirileceğine olan inancının sağlamlaştığını ifade eden Paksoy, o gün bugündür işini damarlarında hissetmenin ana düsturu haline geldiğini söylüyor. Yeni pozisyonunun kendisine ve bugünkü bulunduğu noktaya katkısına ilişkin olarak da “Çok genç yaşta önemli bir göreve gelmek motivasyonun yanı sıra ağır bir sorumluluk da yükledi. Daha çok çalıştım ve o yıllarda öğrendiklerim, sonraki yıllarda iş hayatıma önemli katkılar sağladı. Elbette uluslararası bir görev üstlenmiş olmam da yeni dünyaya açılmam ve vizyonumu geliştirmem için de büyük fırsatlar getirdi.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz