İçeride av zamanı

Şirketler eskiden dışarıdan transfer yöntemini çok sık kullanıyordu. Bu yöntemle rakiplerdeki parlak beyinler şirkete çekilerek yeni Ancak 2008 krizinin ardından istihdam bütçeleri daralan şirketler, aynı iddialı yetenek avını önce kendi bünyelerinde yapmaya yöneldi. Beyin avcıları da “En iyi adaylar zaten güvertede” diyerek öncelikle bu yöntemin kullanılmasını tavsiye ediyor. Bu nedenle çok sayıda büyük şirket, boş pozisyon için önce “içeriye” bakıyor. bakış açıları yaratılıyordu. Özellikle üst düzey yönetici pozisyonları için dışarıdan terfi son derece normaldi.

3.09.2015 11:32:380
Paylaş Tweet Paylaş
İçeride av zamanı

OSMAN TÜZÜN / GARANTİ BANKASI İK KOORDİNATÖRÜ
"Açık pozisyonları yüzde 90 iç kaynakla karşılıyoruz"
ANA STRATEJİ

Açılan pozisyonların içeriden terfi ile kapatılması ana stratejimiz. Son yıllarda en çok üzerinde durduğumuz konu çalışan bağlılığı. Çalışan bağlılığı ölçümlerini yıllık gerçekleştiriyoruz. Burada en önemli değerlendirme maddelerimiz arasında kariyer süreçleri yer alıyor. Hedefimiz çalışanlarımızın bu konudaki memnuniyetini sürekli artırmak. KARİYER HARİTASI
Açılan pozisyonların yüzde 90’ını içerden adaylarımızla kapatıyoruz. 2014’te 2.400 çalışanımızı terfi ettirdik. Göreve özel kariyer haritaları tanımladık. Bu haritalar ile şube, bölge ve birim görevlerinin kendi içinde ve birbirleri arasında geçiş yapabileceği görevler, geçiş tipleri ve kriterler belirlendi. Çalışanlarımız bir göreve terfi için sahip olmaları gereken yetkinlikleri ve ön şartları bu sistemden şeffaf olarak inceleyebiliyor.
ADAY HAVUZLARI
Doğru atamaların yapılmasını sağlamak üzere İK birimi içinde 30 kişilik Planlama ve Kariyer Danışmanı ekibi yer alıyor. Bu ekip iç terfiler için gerekli olacak aday havuzlarını oluşturuyor ve çalışanlara yerinde ziyaretlerle kariyer danışmanlığı yapıyor. Boş pozisyonlar için aday havuz sistemi kullanıldığı gibi kariyer fırsatları yayınlanarak çalışanların başvuru yapması sağlanıyor. 

OSMAN ALPTÜRER / ANADOLU GRUBU İK BAŞKANI
"Son 5 yılda içeriden 200 transfer yaptık"
KARİYER TOPLANTILAR

 Büyük oranda içeriden büyüyen bir grup olarak kuvvetli bir yetenek havuzumuzun olması, grubumuzu başarılı iş sonuçlarına ulaştıran en önemli etken olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda her seviyedeki çalışanımızın şirket, sektör ve grup yönetimi nezdinde kariyer planlamasının gözden geçirildiği “Kariyer Toplantıları”nda değişik sorumluluk ve tecrübelere ihtiyacı olan çalışanlarımızın iç transfer planlaması yapılıyor. 
AÇIK İŞLER
Bu uygulama ile çalışanlarımıza faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde farklı alanlar veya coğrafyalarda da görev alma fırsatları sunuyoruz. Ayrıca grup içi şirketlerimiz arasında son 5 yılda yaklaşık 200 çalışanımız grubumuz içinde iç transfer ile kademe, görev, şirket, sektör veya lokasyon değiştirdi. Kariyer toplantıları dışında “Açık İşler” adı altında grup şirketleri arasında iç transferi destekleyen başka bir aracımız da mevcut. 
ŞEFFAF POLİTİKA
Grup şirketlerimiz, boşalan ya da boşalacak pozisyonları için öncelikli olarak grup şirketlerinden aday belirleme yoluna giderler. Pozisyonlar şeffaf bir şekilde tüm çalışanlara bir e-posta ile duyurulur. Pozisyonla ilgilenen çalışanlar ilgili rol için şirket yönetimi ve İK yöneticisi ile irtibata geçer. Açık İşler Modeli ile bugüne kadar grup içinden 45 pozisyon doldurulmuş ve böylece grup içi transfer desteklendi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz