İsabetsiz CV sendromu

Deyim yerindeyse şirketler, adeta CV bombardımanına tutuluyor. Ancak bu başvuruların önemli bir bölümü “çöp”.

10.08.2014 23:18:580
Paylaş Tweet Paylaş
İsabetsiz CV sendromu


Yılda aldığı 45 bin başvurunun ancak yarısını dikkate değer bulan Deloitte Türkiye’nin İK Direktörü Ebru Pilav, “Yeni oluşan pozisyonlara ilişkin, ilk özgeçmiş taramamız bu sistem üzerinde gerçekleşiyor” diyor. Tek-nosa da pozisyona uygun bulmadığı CV’leri hem başka pozisyonlar için saklıyor hem de bir kısmını 3 ay içinde genel görüşmeye davet ediyor.

İş GYO Hukuk Müşavirliği İK Eğitim Grup Başkanı Pınar Ersin Kollu da ihtiyaca uysun uymasın gelen her CV’yi günlük olarak değerlendirip mezun olunan bölüme, deneyime ve uzmanlığa göre sınıflandırıp dijital ortamda sakladıklarını anlatıyor.

“Her üç yeni mezundan biri Pfizer’e başvuruyor” diyen Pfizer Türkiye, Kafkaslar ve Orta Asya İK Direktörü Bahar Özen Şansal ise yılda ortalama 70 bin başvurunun yüzde 15’ini değerlendire-bildiklerini ama geri kalanı çöp CV olarak görmediklerini söylüyor. Özen, “Yılın farklı dönemlerinde farklı pozisyon ya da profillerde arayışımız olabiliyor. Bu sebeple bize ulaşan tüm CV’leri arşivliyoruz; böylece gerek duydukça çok daha geniş bir havuzdan arayışımıza devam edebiliyoruz” diyor.

DÜNYA DA CV MAĞDURU
DENGESİZLİK VAR

Dünyada da is talebi ve arzı arasındaki dengesizlik, doğal olarak İK süreçlerine yansıyor. Geçtiğimiz yıl İngiltere’deki Üniversite Mezunlarını İstihdam Birliği’nin (The Association of Graduate Recruiter) yaptığı bir araştırma, lider İngiliz şirketlere pozisyon başına yapılan başvurunun 2012’ye göre 73’ten 85’e yükseldiğini söylüyor.

YARISI KAYDADEĞER
San Francisco State University’den işletme profesörü John Sullivan, ABD’de işe başvuru sürecinde gönderilen CV’lerin neredeyse yarısının istenen kriterlerle örtüşmediğini söylüyor. Sullivan, bu nedenle büyük şirketlerin filtreleme yöntemi kullanarak nitelikli CV’lere ulaşmaya çalıştığını anlatıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz