İşin ömrü 3 yıla indi

Hangi sektörden veya ülkeden olursa olsun genç çalışanlar daha sık iş değiştiriyor.

1.04.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İşin ömrü 3 yıla indi


PARA DEĞİL KİŞİSEL TATMİN
Aslında uzmanlara göre Y kuşağı sanıldığı kadar maddiyat odaklı da değil. Motivasyonlarında ücretin önüne geçen değerler var. Hatta birçok araştırma bu gerçeği ortaya koyuyor. Net Impact’in yaptığı bir araştırmaya göre Y kuşağının yüzde 58’i, kendi değerleriyle eşleşen bir kurumda çalışmak için “yüzde 15 daha az maaş almayı” kabul ettiğini açıklıyor. Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu ise şu çarpıcı rakamları paylaşıyor: “Amerika ve Kanada’da Y kuşağına yönelik olarak gerçekleştirilen bir Manpower Araştırması’nda ‘Çok fazla para kazanmak mı, tutkuyla hayallerinin peşinden gitmek mi’ sorusuna yanıt veren Amerikalı ve KanadalIların 2/3’ü, ‘İkincisi’ diye yanıt verdi. Bunun yanı sıra yine Amerika’da USA Today tarafından yapılan bir araştırma, Y kuşağının kişisel tatmin ve iş-özel hayat dengesine ciddi biçimde önem verdiğini gösterdi. Ayrıca iş hayatında iş ortamı kadar arkadaşlık ve dayanışma, adalet, esnek koşullar gibi konularda da hassas oldukları gözlemleniyor.” HRM Danışmanlık Şirket Ortağı Ayşegül Davutoğlu, farklı bir araştırma ile bu tezi destekliyor ve ekliyor: “Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların iş yerine olan bağlılığını etkileyen en önemli faktörü ‘bağlı çalıştığı yöneticisi’ oluşturuyor. Yönetici kişi, pozisyonun gerektirdiği yetkinliklere sahipse, altındaki kişilerle bilgi paylaşıyorsa, ekibiyle iyi bir iletişimi varsa, adil, açık ve net bir yönetim biçimi varsa, bu yöneticinin takımmdakiler kolay kolay iş değiştirmeyi düşünmüyor.”

YÜKSELİNCE SADAKAT ARTIYOR
Y kuşağının bu temel talepleri ve araştırmaların ortaya koyduğu “mutsuzsa gider” tezi, rakamlara da yansıyor. Araştırmamıza katılan şirketlere baktığımızda, 35 yaş altı profesyonellerin bağlılık ve sadakatinin, yönetici kademesine doğru yükseldikçe arttığı görülüyor. Bu yaş grubunda “aynı iş yerinde 5 yıldan uzun süre kalma oranı” yöneticilik pozisyonunda yüzde 60-80 marjındayken, yönetici olmayan kesimde çok daha aşağıda. Çalışanlarının yüzde 58’i 35 yaş altı olan Arçelik, buna iyi bir örnek. Arçelik’te 35 yaş altı çalışanların yüzde 50’si 5 yıldan uzun süredir şirkette iken, 35 yaş altı yöneticilerde 5 yıldan fazla çalışma oranı yüzde 89’a çıkıyor. Oyak Renault’da ise 35 yaş altı grupta 5 yıl ve üzeri çalışan kesim normal çalışanlarda yüzde 67 iken yöneticilerde yüzde 100 düzeyine ulaşıyor. Aynı rakamlar Pfizer’de yüzde 39 ile yüzde 88. “Y kuşağı çevresinden çok hızlı etkilenen bir jenerasyon” diyen Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu, şu yorumu yapıyor: “Günümüzde üst düzey pozisyonlara gelen 40 yaş altı yöneticiler bu kuşak için bir ilham kaynağı. Dolayısıyla da Y kuşağında iş değişiklikleri önümüzdeki dönem daha da çoğalacaktır.”

ELDE TUTMA YOLLARI
Peki çalışan kesimde hal böyleyken, bu gerçekler şirketlere nasıl yansıyor? Uzmanlara göre rekabetçi bir ücret politikası oluşturmak, çekici yan haklar, kariyer ve eğitim fırsatları ve mentorluk, 35 yaş altı profesyonelleri elde tutmanın temel reçetesi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz