Maliyeti sanılandan çok daha büyük

Ofisteki kıskançlık şirketleri nasıl etkiliyor?

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Maliyeti sanılandan çok daha büyük


DR. JAGDISH N. SHETH / EMORY UNIVERSITY
"KISKANÇLIĞI YENMENİN İKİ ÖNEMLİ YOLU VAR"
3 ANA NEDEN

İş yerinde kıskançlığın 3 ana nedeni var. Bunlardan birincisi, gıpta etmekten kaynaklanır; sahip olmak istediğiniz her şeye başkasının sahip olması, bu duruma yol açar. İkinci neden, haset. Bu duruma, diğerlerinin liderlik halkasının bir parçasıyken sizin olmayışınız neden olur. Eğer diğerlerinden daha iyi olduğunuzu ve o pozisyonu daha çok hak ettiğinizi düşünüyorsanız bu işleri daha da kötüleştirir. Son neden ise siz ve diğer kişi arasındaki terfi ve bonus rekabetidir. Bu rekabet de kıskançlığı doğurur.
ORTADA RİSK VAR
Kıskançlık, orta yönetim kademesinde daha sık ortaya çıkıyor. Ön cephedeki çalışanlar, işbirliğine daha yatkın olur ve kendilerini bir takımın parçası olarak görür. Üst düzey ise kıskançlıkla uğraşamayacak kadar yoğundur. Herhangi bir duyguda olduğu gibi kıskançlığın da olumlu ve olumsuz birtakım sonuçları söz konusu. Olumlu durum, hayranlık duyup rol model olarak kullanıldığında ortaya çıkar.
HIZLI MÜDAHALE
Kıskançlık, politik oyunları ve arkadan iş çevirmeyi beraberinde getirdiğinde yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Bazen de içeride kutuplaşma ve gruplaşmalara neden olur. Bu durumda her iki grup birbirine düşman kesilebilir. Kıskançlık doğal bir duygu. Bu nedenle işyerlerinde rastlanılması kaçınılmaz. Şirketlerin bu durumu yönetmek için ilk olarak kıskançlığın nasıl ortaya çıktığını ve büyüdüğünü gözlemleyip anlaması gerekiyor. İkinci olarak olumsuz etkilerini ölçüp doğru ve hızlı müdahalelerle ortadan kaldırılmasına çalışmalı.


NEDENLER ÇEŞİTLİ
Peki iş yerinde en çok kıskançlık yaratan konular neler? Ankete göre iş yerinde en çok kıskançlık yaratan konuların başında ücret yer alıyor. Katılımcıların yüzde 42,9'u, ücreti hedef gösterirken yüzde 13,8'i terfilerin, yüzde 13,5'i de makamların kıskançlığa neden olduğunu söylüyor. Daha prestijli işler verilmesi, yan haklar tanınması, esnek çalışma imkanı ve birtakım ofis malzemesine sahip olmak da kıskançlığı harekete geçiren diğer noktalar olarak sıralanıyor. Uzmanlar da anketin sonuçlarını gözlemleriyle onaylıyor. 360HR İK Yönetimi Genel Müdürü Funda Mesaroğlu, "Eğer şirkette adil bir performans sistemi yoksa çalışanlar kendilerine haksızlık yapıldığını düşünebilir ve dolayısıyla iyi ücret zammı ya da terfi alan kişiye karşı kıskançlık oluşabilir" diyor.
Management Centre Türkiye Genel Müdürü Tanyer Sönmezer de yönetimdeki kişilere ve üst düzey görevlilere yakın olma ve benzeri durumların kıskançlık duygusunu ortaya çıkardığını anlatıyor. Sönmezer, "Şirket arabaları, ofis masaları, odalar ve ofiste kullanılan teknolojiler, çağrıldığınız ya da çağrılmadığınız toplantılar kıskançlığa sebep olabiliyor. Ama böylesi duyguların ortaya çıkmasına neden olan asıl sebep, tekrarlamak gerekirse yönetime ve güce yakın olma isteği" diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz