Tehlikedeki koltuklar

Dünyadaki CEO sirkülasyonu, yüzde 15’e yükseldi Sadece CEO değil, ona bağlı C-seviye yöneticilerin de aynı koltukta kalma süreleri kısaldı.

27.03.2014 00:22:440
Paylaş Tweet Paylaş
Tehlikedeki koltuklar

2013’ün mart ayının ortalarında yeniden yapılanan Honda Türkiye, 7 üst düzey yöneticisini değiştirdi. Hayata geçirdiği yeni atamalarla yönetim ekibini güçlendirdiğini açıklayan şirket, üst düzey yönetici değişikliklerinin büyük bir kısmını satış ve pazarlama yani CSO ve CMO koltuklarında yaptı.

Bu yıl, Doğtaş’ta da aynı yıl içinde 4 yeni üst düzey yönetici getirildi, CEO, CFO, CMO ve CSO koltuklarına yeni yöneticiler atandı, CEO Adidas’tan, CSCO Yataş’tan, CFO Betasan’dan, CMO ise Philips’ten transfer edildi.

DÜNYADA DURUM NE?
Son dönemde üst düzey yönetici sirkülasyonunda müthiş bir artış yaşanıyor. Sirkülasyonun en fazla arttığı C-düzey pozisyonların başında ise CEO koltuğu bulunuyor, Kâr ve performans odaklı hale gelen şirketler, hedeflenen büyüme rakamlarına ulaşamayınca çareyi CEO’larını değiştirmekte buluyor.

Dünyada en fazla CEO değiştiren ülkelerin başında Brezilya, Rusya ve Hindistan var, Booz&Company’nin, bu yıl yayınlanan 13’üncü Global CEO Değiştirme Araştırması’na göre bu ülkelerde bir önceki yıla göre CEO sirkülasyonu yüzde 55 artmış durumda, En az CEO sirkülasyonu ise kıta Avrupası’nda gerçekleşiyor. Belçika’daki şirketlerde bir CEO ortalama 10 yıl aynı koltukta kalabiliyor.

Ancak dünyanın genelindeki CEO sirkülasyonunda ciddi artış var. Booz&Company’nin araştırmasına göre geçen yıl, dünyadaki halka açık en büyük 2 bin 500 şirketin 375’i CEO’sunu değiştirdi. 10 yıl öncesine göre tüm dünyada CEO sirkülasyonu yüzde 53,2 arttı. Türkiye’de de durum çok farklı değil, Türkiye’nin en büyük iki holdingi Koç ve Sabancı, son 15 yılda tam 4 kez CEO değiştirdi, 5 ila 6 yıl arasında değişen CEO görev süreleri 3 yıla kadar geriledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.