Tehlikedeki koltuklar

Dünyadaki CEO sirkülasyonu, yüzde 15’e yükseldi Sadece CEO değil, ona bağlı C-seviye yöneticilerin de aynı koltukta kalma süreleri kısaldı.

27.03.2014 00:22:440
Paylaş Tweet Paylaş
Tehlikedeki koltuklar
Geçen yıl, dünyanın en büyük 2 bin 500 şirketinden 375’i CEO’sunu değiştirdi. Dünyadaki CEO sirkülasyonu, yüzde 15’e yükseldi Sadece CEO değil, ona bağlı C-seviye yöneticilerin de aynı koltukta kalma süreleri kısaldı. Değişimin en hızlı olduğu “tehlikedeki koltuklar” ise pazarlama ve satıştan sorumlu CMO ve CSO pozisyonları oldu.

Son dönemde sıklıkla görülen organizasyon içinde yeniden yapılanma hamleleri ise insan kaynakları ve BT koltuklarındaki sirkülasyonu hızlandırdı. Bu durum, toplam görevde kalma süresine de yansıdı. Örneğin Unilever Türkiye’de, C-seviye yöneticilerin aynı koltukta kalma süresi 30 aya kadar inerken bu rakam Nestlé Türkiye’de 18 aya kadar düştü.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Dikkatlerden kaçmamıştır... 2013 yılı, üst düzey yönetici sirkülasyonu anlamında oldukça hareketli geçti. Öyle ki bu yılın başından bu yana Carrefoursa’dan Unilever’e, P&G’den Teknosa’ya kadar Türkiye’deki toplam 54 büyük şirketin üst yönetiminde ciddi değişim yaşandı.

30 şirket CEO ve genel müdürünü, 18 şirket pazarlama ve satıştan sorumlu başkanını (CMO ve CSO), 7 şirket finans başkanını (CFO), 6 şirket de İK başkanını (CHRO) değiştirdi. Tepe yönetimde en az değişen koltuklar ise operasyon, inovasyon, üretim ve planlama fonksiyonlarında oldu. BT başkanları (CIO) da diğerlerine göre nispeten daha şanslıydı.

Toplam 54 büyük şirkette sadece Yemeksepeti ile Aksigorta yeni CIO ataması yaptı. Son 15 yılda 6 kez CEO değiştiren Tofaş’ta ise son bir yılda, CEO’ya direkt raporlayan bir alt kademedeki C level yöneticilerde hızlı bir sirkülasyon yaşandı, Geçtiğimiz şubat ayında Tofaş’a bağlı 3 şirketin genel müdürü aynı dönemde değişti.

Bu gelişmenin sonucunda, Tofaş’ta üst düzey yöneticilerin ortalama kıdem yılı 4 yıla kadar düştü. Sadece Tofaş’ta değil bu yıl benzer durum Honda Türkiye, Çelebi Holding ve Doğtaş’ta da yaşandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.