Ücretin yerini yönetici aldı!

Her gün dünya genelinde binlerce çalışan işten ayrılıyor.Peki,onları bu kararı almaya zorlayan bir numaralı etken nedir?

25.01.2016 16:42:150
Paylaş Tweet Paylaş
Ücretin yerini yönetici aldı!
Her gün dünya genelinde binlerce çalışan işten ayrılıyor. Peki, onları bu kararı almaya zorlayan bir numaralı etken nedir? Geçmişte az ücret almak, çalışanları başka bir iş aramaya itiyordu. Ancak dünyada artık işten ayrılmaların bir numaralı nedeni olarak patronla ve üst düzey yönetimle yaşanan anlaşmazlık öne çıkıyor. Business Training Experts’in yaptığı araştırma da bu savı doğruluyor. Araştırmaya göre patrona saygı duymama ya da patrondan hoşlanmama en önemli ayrılık nedeni… Diğer nedenler ise sırasıyla kişinin kendi yeteneğini kullanamaması, kariyerini geliştirememesi, şirket vizyon ve misyonuna etkide bulunamaması olarak sıralanıyor. Bu listede en alt sırada ise ücret var. Yönetim danışmanı Gregory P. Smith de çalışanların işten ayrılma nedeni olarak “Çalışanlar şirketten ayrılmıyor, patronlarından ayrılıyor” diyor. İK şirketi BambooHR’ın yaptığı son anketin sonucu da Smith’i destekliyor. Anket, 18-29 yaş arası çalışanların yüzde 61’inin yönetim kademesindekilerle yaşadığı sorunlar yüzünden işten ayrıldığını ortaya koyuyor. Bir başka İK uzmanı Robert Half’ın yaptığı anket de çalışanların kariyer fırsatları ve iş-özel yaşam dengesi konusunda yaşadığı sorunlar nedeniyle işten ayrıldığını kanıtlıyor. Half’ın yaptığı çalışmaya göre çalışanların yüzde 30’u daha iyi iş-yaşam dengesi sağlamak, yüzde 29’u kariyer fırsatlarını değerlendirmek ve yüzde 27’si de daha iyi ücret ve yan haklar için işten ayrılıyor.
YÖNETİCİNİN TAVRI ÖNEMLİ
Türkiye’deki tablo da dünya genelinden çok farklı değil. Yenibiris.com’la gerçekleştirdiğimiz ve 4 bin 644 kişinin katıldığı “İşten Ayrılma Nedenleri” anketine göre Türkiye’de de çok ciddi bir çalışan nüfus, yükselme beklentisi karşılanmadığı ve patronla sorun yaşadığı için işten ayrılıyor. Bu oran ankete katılanların yüzde 44’ünü oluşturuyor. Ücret ise yüzde 49’luk oranla yine ön sıralardaki bir ayrılık nedeni, ancak tek neden değil. Patronuyla yaşadığı sorunlar yüzünden iş yeriyle yollarını ayıranların oranının yüzde 30 olması bunun bir göstergesi. İK uzmanları bu tablonun iş hayatını net şekilde yanYarsıttığı görüşünde…Egon Zehnder Yönetici Ortağı Murat Yeşildere, işten ayrılmanın en önemli gerekçesi olarak maaş gözükse de asıl sorunun yöneticilerin tavrı olduğunun altını çiziyor. Management Centre Türkiye CEO’su Tanyer Sönmezer de işten ayrılmayla ilgili yaptıkları gözlemlerde ve araştırmalarda en fazla öne çıkan unsurun insanların şirketleri değil, yöneticilerini terk etmeleri olduğunu söylüyor. “Özellikle kendilerine bir gelecek görememeleri, yaptıklarına anlam bulamamaları, performansın ötesinde birlikte olduğu insanlarla anlamlı zaman geçirememeleri, insanların işe bağlanmama faktörleri arasında yer alıyor. İnsanlar bir süre sonra bunları bulacakları yerleri aramaya çalışıyor ve bu yönde ilerliyorlar” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz