Ücretler normale dönüyor

Ücretlerde 2010 yılında başlayan normale dönüşü hedefleyen uygulama ve düzenlemenin 2011'de yaygınlaşması bekleniyor

1.01.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ücretler normale dönüyor

Limak Holding İnsan Kaynakları Müdürü Birol Saylan da enflasyonun düşme eğiliminde olduğu yıllarda şirketlerin yan hakları daha çok kullandığını söylüyor.

SEKTÖR DİNAMİKLERİ ÖN PLANDA

Şirketler, ücret politikalarını, pazar hareketleri ve sektör dinamiklerini dikkate alarak belirliyor. Zam oranlarında

Temel pozisyonların  2011 ücret profilini görmek için görsele tıklayın


sektör ortalamaları belirleyici oluyor. Bu açıdan otomotivden ilaca, bankacılıktan finansa kadar farklı sektörlerdeki bu öngörüler oldukça önemli. Yönetici kademelerinde en yüksek ücretleri veren bankacılık sektöründe de İK yöneticileri, aynı yolu izliyor. Finansbank İnsan Kaynakları Birim Yöneticisi Cenk Akıncılar, “Bankacılık ve finansta 2011’de yapılacak zam oranı yüzde 7 ila 8 aralığında” diyor. Kendilerinin de bunu dikkate alarak yüzde 7,4’lük artış uygulayacaklarının altını çiziyor. Telekom ve teknoloji sektörlerinde de 2011 için öngörülen zam oranı bankacılıkla aynı  düzeylerde. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş’ın, “İletişim ve teknoloji şirketlerinin bu yıl yüzde 7 ila 8 aralığında zam artışı  yapacaklarını öngörüyoruz” sözleri de bu tabloyu destekliyor. Kocabaş, “Turkcell olarak zammı belirlerken geçmiş ve gelecek enflasyon oranlarıyla sektör dinamiklerini de baz alıyoruz” diyor.

YENİLER DAHA FAZLA KAZANACAK

2011, “Yeni gelen daha fazla kazanır” sözünün doğrulandığı bir yıl olacak. Şirketler yüzde 7-8 aralığında zam yaparken, satış, pazarlama, bilişim, finans, AR-GE gibi kilit pozisyonlar için şirket dışandan transfer ettikleri yöneticilere içeride aynı işi yapanlara göre daha fazla ücret ödeyecek. Şerif Kaynar ile birlikte Türkiye’nin önde gelen  şirketlerine CEO ve genel müdür bulan Korn Ferry Yönetici Ortağı  Orhan Kemal Alver de yeni gelen yöneticilerin daha fazla kazandığının altını çiziyor. Alver, “Yeni bir yönetici aldığınızda daha fazla maaş veriyorsunuz” diyor.

Sektörlere göre üst düzey yönetici ücretlerini görmek için görsele tıklayın


EN BÜYÜK ARTIŞ ÜST YÖNETİMDE

ABD ve Avrupa’da CEO’ların yıllık çıplak maaşı 1,6 milyon doları buluyor. Türkiye’de ise büyük bir şirketin CEO’su ayda, bonuslar hariç, 70-75 bin lira, yılda ise 1 milyon liraya yakın kazanıyor. Türkiye’nin en büyük 500 şirketindeki genel müdür yardımcılarının ücretleri de ilaç, hızlı tüketim ve finans sektörlerinde aylık 40-45 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.Mercer’ın geçtiğimiz yıl 62 ülkede yaptığı  araştırmaya  göre, Türkiye giriş düzeyi ücretleri açısından 28’inci, yönetici ücretleri açısından 18’inci sırada yer alıyor. 2011’de transferlerin artmasıyla orta ve üst düzey yöneticileri elde tutma kaygısı artıyor. Bu da yönetici ücretlerini yukarı çekiyor. İlkşen Çetinbaş’a göre, bu durum, üst yönetimde ücretleri yüzde 15 yukarı çekebilir. Geçen yıl aylık ortalama 50 bin lira olan CEO ücreti, 2011’de 60 bin liraya çıkabilir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.