Ücretler normale dönüyor

Ücretlerde 2010 yılında başlayan normale dönüşü hedefleyen uygulama ve düzenlemenin 2011'de yaygınlaşması bekleniyor

1 OCAK, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
Ücretler normale dönüyor

 Dünyayı ve ardından Türkiye’yi de etkisi altına alan kriz nedeniyle 2009 yılı iç  piyasası açsından kötü geçmişti. İşsizlik oranı artmış, çok sayıda şirket ücret artışı  yapmamış, hatta “indirime gidenler” bile olmuştu. 2010 yılı ise ekonomideki canlanmayla birlikte işe alımların yeniden başladığı  bir dönem oldu. İnsan kaynakları (İK) alanının önde gelen Şirketlerinden Yenibiris.com Genel Müdürü Burçak Pak Yılmaz, işe alımların, 2010’un mart ayıyla birlikte canlandığını, ibrenin yukarı doğru döndüğünü söylüyor. Yılmaz, “Türkiye’de iş ilanları, 2010’da, bir önceki yıla göre yüzde 50 oranında artış gösterdi” bir saptamasında bulunuyor. Kariyer.net’te ise sadece geçtiğimiz aralık ayında 9 bin 500’ün üzerinde yeni iş ilanı yayınlandı. Yeni iş arz arzında 2009’a göre yüzde 40, 2008’e göre ise yüzde 60 artış yaşandı. Yenibiris.com’un Genel Müdürü Burçak Pak Yılmaz’ın gündeminde de iş piyasasındaki aşırı  hareketlilik var. Yılmaz, “Ocak sonu ve Şubatta piyasadaki hareketlilik hızlanacak” diyor ve ekliyor: “Zam oranını beğenmeyenler yüksek ücretlerle yeni şirketlere geçecek. Esas patlama o zaman olacak.” Bu tabloyu, Bursalı büyük bir otomotiv şirketinin insan kaynakları yöneticisinin söyledikleri de doğruluyor. İK yöneticisi, içinde bulunduğu durumu, “Telefonlarım susmuyor. Bugüne kadar almadığım iş teklifini son 1 ayda aldım” sözleriyle ortaya koyuyor. Sektörü ve Bursa’yı yakından izleyen yöneticiye göre,Şubattan itibaren pek çok şirkette yönetici transferi hızlanacak. Doğal olarak piyasadaki hareketlilik, ücret düzeylerini yukarı çekecek. Bu yeni dönemde en yüksek artışın ise yönetici ücretlerinde gerçekleşmesi bekleniyor. Transfer olanlar,ücretlerini en az yüzde 20 artaracak. Genel zam oranlar ise yüzde 7 ila 10 arasında kalacak.


 PERFORMANSA GÖRE ZAM ORANI

2011’de ücret artışları yüzde 7 ila 10 arasında kalacağı tahmin ediliyor. İyi ve kârlı olan şirketler yüzde 10 barajına aşabilecek. Bu tablo normale dönüşü destekleyecek ve krizin kayıplarının telafi edilmesini de sağlayacak. Az sayıdaki şirket ise yüzde 15 civarında artış  yapacak. Ancak, Fortune Danışmanlık Yönetici Ortağı Ayşen Arıduru’nun dikkat çektiği gibi, “Zam oranında yüzde 15’i geçen şirket” pek olmayacak.İK uzmanları da, bireysel performans dışındaki ücret artışlarının birçok şirkette tek haneli olacağını söylüyor. Bankalardaki zam oranlarının da yüzde 7 ila 8 arasında olması, “tek haneli” ücret artışı  tezini doğruluyor. Böyle bir saptama, Peryön üyeleri arasında yapılan anketten de çıktı. Peryön Yönetim Kurulu Üyesi ve Eczacıbaşı  Holding İnsan Kaynakları Müdürü Ülkü Feyyaz Taktak, “Derneğe üye şirketler genelde yüzde 7 ila 8 aralığında bir artış yapmayı planlıyor” diyor. Altınyıldız Genel Müdürü Zeki Çaputlu’ya göre ise 2011’de sadece işini yapanlar yüzde 7, iyi yapanlar yüzde 10, şirket kârına katkısı olanlar ise yüzde 13 zam alacak.

ŞİMDİ TELAFİ ZAMANI

2010, ücretler için “telafi yılı” niteliğindeydi. Bazı şirketler, mart ve ekim aylarında, ek zam uygulamasına gittiler. Örneğin, Turkcell, 2010 martında ücretleri yeniden gözden geçirdi ve 2011’da da buna devam edeceğini açıkladı. Genelde “tek zam” yapan Renault da 2009’u, 2010’da yaptığı  2 ücret artışıyla telafi etti.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.