Yeni işe 3 sektör dopingi

Uzmanlara göre "dinamik" sektörlerde tecrübeli ve eğitimli istihdama olan ihtiyaç katlanarak artacak.

1.08.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni işe 3 sektör dopingi


BİR YILDA 516 YÖNETİCİ

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 2010 yılı ilk 3 aylık verileri dikkate alındığında telekom sektöründe, Türk Telekom dışındaki mobil işletmecilerin 2009 yılında sağladığı toplam istihdamın, 2003 yılına göre yüzde 42 arttığı görülüyor. Türkiye’nin önde gelen head hunter ve İK şirketlerinden 13’ü ise son 1 yılda telekom, enerji ve sağlıkta toplam 516 yöneticiyi işe yerleştirmiş durumda. Bu yöneticilerin çoğunun genel müdür ve genel müdür yardımcısı seviyesinde olması ise dikkat çekici.  Head-hunter şirketlerinden Stanton Chase Türkiye, son 1 yılda bu 3 sektörde 19 üst düzey yönetici projesine imza attı. Şirketin yönetici ortağı Çağrı Alkaya, şu anda ise telekomda 2, sağlıkta 4, enerjide 2 üst düzey yönetici arayışında olduklarını söylüyor. Bu 3 sektörde regülasyon değişikliklerinin sektör dinamiklerinde ani ihtiyaçlara yol açabileceğine değiniyor ve “Bu tip sektörlere deneyimli profesyonel bulmak oldukça zor. Bu da yönetici arayışını çetrefilli hale getirebilen bir durum yaratıyor” diye konuşuyor. Bu 3 sektöre son 1 yılda 23 orta ve üst düzey yönetici yerleştiren Oneworld Consulting’in yönetici ortağı Tim Bright, sektörde talebin yüksek, arzın az olduğunu söylüyor ve ekliyor:“Bu sektörlerde özellikle orta ve üst düzeyde kalifiye eleman sıkıntısı var. Bu durum kaliteli insan kaynağının şimdiden yüksek ücretler talep etmesine de neden oluyor.” Fortune Danışmanlık Yönetici Ortağı Ayşen Arıduru ise son 1 yıl içinde bu 3 sektöre 6 genel müdür bulduklarına dikkat çekiyor.

ORTA KADEME DE HAREKETLİ

Enerjide üst düzeyde yaşanan hareketlilik, orta kademelere de yansıyor. Bu dinamik sektörlere son 1 yılda, orta kademe yönetici yerleştirme konusunda önde gelen şirketlerden Grafton Recruitment 66, Randstad Türkiye 53, Adecco Türkiye 49, HRM ise 42 yönetici yerleştirmiş durumda. Grafton Recruitment Ülke Müdürü Esra Elban, şu anda aktif olarak telekomda 100 kıdemli müdür ve uzman rolü üzerinde çalıştıklarını söylüyor. Bu sektörlerde yatırımların uzun vadeli olmasından dolayı hareketliliğin devam edeceğini düşündüğünü de sözlerine ekliyor.
HRM Kurucu Ortağı Aylin Coşkunoğlu Nazlıaka ise özellikle elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesiyle enerjide orta ve üst düzey yönetici transferlerinin ivme kazandığına dikkat çekiyor. 2010 yılı sonuna doğru meclisten yenilenebilir enerji yasa tasarısının geçmesiyle bu hareketliliğin artacağını belirtiyor ve “Bu durumda fotovoltatik ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları alanlarında Türkiye’deki planlanmış yatırımlar devreye girmeye başlayacaktır. Böylece bu sektörde orta ve üst düzey yönetici transferleri daha da artacaktır” diye konuşuyor. Enerji sektöründe özellikle son 1-2 yıldır yoğun talep aldıklarını söyleyen MY Executive Kurucu Başkanı Müge Yalçın, yürütülen pek çok projenin belirli ortaklık ve yatırım kararlarının sonuçlanmasını beklediğini belirtiyor.

ÜCRETLER YÜKSELECEK

Türkiye’nin önde gelen iş arama sitelerinde de telekom, enerji ve sağlık sektörleri yükselen bir grafiğe sahip. Kariyer.net’te enerji sektörüne yönelik son 1 yılda çıkan ilan sayısı 497. Bu ilanlardan 36’sı ise orta ve üst düzey yönetici bulmak için çıkmış durumda. Bir başka kariyer sitesi Elemanonline.com’da ise son 1 yılda telekom sektöründe 4.900, sağlıkta 1.696, enerjide ise 664 ilan çıkması dikkat çekici. Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, özellikle e-nerji, sağlık ve telekom gibi dinamik sektörlerde son dönemde tüm şirketlerin nitelikli eleman bulamamaktan şikayetçi olduğunu söylüyor.Uzman seviyesinden başlayan bu sıkıntının, yönetici pozisyonlarında arttığını belirtiyor. “Bu durum şirketleri stratejik olarak zor duruma sokuyor” diyen Azoz, artan talep nedeniyle de bu sektörlerde ücretlerin yükseleceğinin altını çiziyor. Elemanonline.com Genel Müdürü Akif Baransel de telekom, enerji ve sağlık sektörlerinde orta ve üst düzey kademelerde adaylara ulaşmakta zorluklar yaşandığını düşünenlerden. “Önümüzdeki dönemde bu sektörlerde transferlerin yoğun yaşanacağı ve ücretlerin de buna paralel diğer sektörlere oranla daha yukarılara tırmanacağı kanaatindeyiz” diyen Baransel, bu sektörlerde MT programlarına ağırlık verilmeye başlandığına da dikkat çekiyor. Oxygen Consultancy Genel Müdürü Tolga Bilgin ise özellikle ilaç sektöründe fazla sayıda şirketin sektöre giriş yaptığına dikkat çekiyor.Tüm değişikliklere ve sektöre özel düzenlemelere rağmen sağlık sektörüne yabancı ilgisinin azalmadığına dikkat çekiyor ve “Bu nedenle önümüzdeki dönemde sağlıkta üst düzey yönetici arayışı diğer sektörlere göre daha fazla olacaktır” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz