Yeni işe 3 sektör dopingi

Uzmanlara göre "dinamik" sektörlerde tecrübeli ve eğitimli istihdama olan ihtiyaç katlanarak artacak.

1.08.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni işe 3 sektör dopingi
Son yıllarda iş dünyası enerji, sağlık ve telekoma odaklanmış durumda. Bu sektörler geleceğin yıldızları olarak görülüyor. Ortaya çıkan rakamlar da bu görüşü destekliyor: EPDK verileri, 2020 yılına kadar enerjideki yatırım ihtiyacının 130 milyar doları bulacağını gösteriyor. TOBB’un verilerine göre sadece 2010 yılının ilk 3 ayında, 151 enerji şirketi devreye girmiş durumda. Sağlık sektöründe ise 2009 yılında açılan şirket sayısı 929. Deloitte Türkiye verileri, sektöre 2006-2008 yılları arasında 1 milyar 82 milyon dolarlık yabancı yatırım geldiğini gösteriyor. Uzmanlara göre Türkiye, sağlıkta gelecek 10 yılda en büyük 10 pazardan biri olmaya aday.
Telekomda da hareketlilik tüm hızıyla devam ediyor. Sektöre son 5 yılda giren yabancı yatırım tutarı, 13 milyar dolar. Son 1 yıla bakıldığında ise telekom, yüzde 35,1’lik oranla en fazla büyüyen sektör olarak dikkat çekiyor.
Tüm bu veriler, telekom, sağlık ve enerjiyi istihdam piyasaları açısından da kilit konuma oturtuyor. Uzmanlar bu sektörlerde özellikle vasıflı istihdam açığının oldukça fazla olduğu görüşünde hemfikir. Son yıllarda bu alanlara yapılan yatırımlar, zaten İK piyasalarına önemli bir hareketlilik getirmiş durumda. Türkiye’nin önde gelen 13 head-hunter ve İK şirketinin son 1 yıl içinde telekomda 235, sağlıkta 184 enerjide ise 97 orta ve üst düzey yöneticiyi işe yerleştirmiş olması ise dikkat çekici.

SON 5 YILDA İVME KAZANDI

Uzmanlara göre bu 3 sektördeki hareketlilik özellikle son 5 yılda ivme kazandı. 2005 yılından bu yana enerji sektörüne 25 büyük ölçekli uluslararası şirketin gelmesi önemli bir gelişme. Ernst&Young Türkiye Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Müşfik Cantekinler, bunların arasında Tiway Oil, Gazprom, Statkraft, RWE, Manitoba, EnBW, CEZ, Verbund, GE Energy ve Transatlantic gibi önemli isimler olduğunu söylüyor. Sektördeki değer yaratan ortaklıklara da dikkat çekiyor ve ekliyor: “Avusturya menşeli Verbund’la EnerjiSA’nın ortaklığı önemli bir gelişmeydi. Yine Akenerji CEZ Grubu, Gama Enerji-General Electric, Polat Enerji-EDF Energies Nouvelles ve EnBW-Borusan Enerji arasında kurulan ortaklıklar da önemli anlaşmalar olarak sektöre dinamizm kattı.”
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, son 5 yılda telekoma 13 milyar dolar civarında yatırım geldiğini söylüyor. “Bunların arasında en büyükleri 6,5 milyar dolarlık yatırımla Saudi Öger, 4,5 milyar dolarla Vodafone, 1,5 milyar dolarla ise Alfa Grubu’ydu” diye konuşuyor. Teknoloji dünyasındaki hızlı gelişim ve dinamik organizasyon yapıları sonucunda, son dönemde orta ve üst düzey yönetici arayışında da önemli artış olduğunu sözlerine ekliyor.
Deloitte Türkiye’den Güler Hülya Yılmaz ise sağlıkta son 5 yılda yasal reformlar yapıldığına dikkat çekiyor ve ekliyor: “Sadece 2009 yılında 929 adet sağlık kuruluşu açıldı. Türkiye, sağlık sektöründe yılda tahminen yüzde 10 civarı büyüme gerçekleştiği takdirde, gelecek 10 yılda ciddi bir ilerleme kaydedecek. Bu nedenle sağlık sektörü uzmanlarına ve orta ve üst düzey yöneticilere olan talep de artıyor ve artacak.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz