ABD'nin rekabet gücüne meydan okuma

ABD'nin rekabet gücü ölümcül bir tehlike altında...

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
ABD'nin rekabet gücüne meydan okuma
AMERİKAN EKONOMİSİ'nin bizim neredeyse her gün hatırlattığımız üzere şu anda alışılmadık derinlikte ve uzunlukta bir resesyondan çıkma savaşı verdiği çok açık. Aynı zamanda Birleşik Devletler bugün pek de gözle görülmeyen ama çok daha köklü bir meydan okumayla da yüzleşiyor: Amerika'nın kendi vatandaşlarının yaşam standartlarını artırmak şöyle dursun koruma yeteneğine bile kalıcı olarak sekte vurabilecek bir dizi altta yatan yapısal değişikliklerle... Eğer hükümet ve iş dünyasının liderleri sadece durgunluğa karşı önlemler alır ve Amerika'nın daha ağır olan bu sorunuyla yüzleşmekten kaçınırlarsa o zaman uzun vadede zayıf bir ekonomiyle karşı karşıya kalacaklar. Biz geçtiğimiz yıl boyunca dünyanın dört bir yanından çeşitli akademisyenlerce oluşturulmuş bir grubun ve Harvard Business School mezunları arasında ilk defa yapılmış kapsamlı bir anketin yardımıyla ABD'nin rekabet gücünü mercek altına yatırdık. Araştırmamızda ABD'nin çok ciddi meydan okumalarla yüzleştiği sonucuna vardık. Amerika'nın gerek hükümetteki gerekse iş dünyasındaki liderleri, sıklıkla bu ülkenin sayısız güçlü yanını etkisizleştirecek şekilde tepkiler vermişlerdi. Oysa ABD'nin rekrımlar için bir mıknatıs görevi gören sofistike mallar ve hizmetler için dünyanın en büyük pazarı. Amerika'nın eski rekabet gücünü geri kazanması için uzun vadeli bir stratejiye ihtiyacı var. Bunun için de Washington hengamesinde uygulanması pek olası görünmeyen sayısız politika değişikliklerine gidilmesi şart. Bu yüzden atılması gereken önemli adımların çoğunun, rekabetin pek çok kilit sürücüsünün bulunduğu eyaletler ve bölgeler bazında gerçekleştirilmesi gerekiyor. Daha da önemlisi burada iş dünyasının liderlerinin kamu politikalarının pasif birer kurbanı ya da yanlış yönlendirilmiş hisse senedi sahiplerinin tutsakları olmak yerine rekabetin dönüştürülmesinde ve yerel topluluklara yatırımlar yapılmasında çok daha proaktif bir rol oynayabilecekleri ve oynamaları gerektiği gerçeğidir.

ANA FİKİR
BİRLEŞİK DEVLETLER, ABD'DE FAALİYET GÖSTEREN ŞİRKETLERİN GLOBAL EKONOMİDE BAŞARILI BİR ŞEKİLDE REKABET ETMESİNİ VE AYNI ZAMANDA ORTALAMA BİR AMERİKALI İÇİN YAŞAM STANDARTLARINI DA DESTEKLEYİP YÜKSELTMESİNİ SAĞLAYACAK KADAR REKABETÇİ BİR YERDİR.

Bu standarda göre ABD'nin rekabet gücü ölümcül bir tehlike altında. ABD'nin rekabet kabiliyetindeki erozyon zaten Büyük Durgunluk öncesinde başlamıştı. ABD bugün düşük işçi ücretleri ve ileri ekonomik stratejileri olan ve sayıları giderek artan çeşitli uluslardan ibaret bir cepheden gelen rekabetle yüzleşiyor. Ancak ABD'nin bu meydan okumaya tepki göstermesi için gerekli adımların atılması pek çok şirketteki kısa vadeli odaklar ve politik tıkanıklıklar yüzünden engelleniyor. ABD bugün girişimcilik ve yüksek öğrenim gibi alanlardaki güçlü çekirdek yanlarını halen koruyor. Ancak bunların vergi sistemindeki zayıflıklar, mali politikalar, K-12 eğitimi ve diğer alanlardaki yetersizliklerle her geçen gün daha da içi boşaltılıyor. Amerika'nın bu meydan okumalara birer çözüm bulması için sağlam bir stratejiye ve izlenecek yol hakkında sıkı bir mutabakata ihtiyacı var. Burada hükümetin oynayacağı kritik bir rol var, ancak şirketlerin de önayak olması şart.

REKABET GÜCÜ NE DEMEK?

Rekabet gücünü ve onun ABD'nin refahını nasıl şekillendirdiğini net bir şekilde anlamadan Amerika kendi ekonomik sorunlarına çözüm bulamaz. Bu kavram günümüzde yaygın bir şekilde yanlış anlaşılmakta ve politik söylemlerde, politikalarda ve kurumsal tercihlerde bugün apaçık görüldüğü üzere tehlikeli sonuçlara yol açabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz