Başarılı olmak için atlet gibi çalışmalı

Groppel ile günümüz liderliğinin önündeki sorunları ve bunu aşabilmenin yollarını konuştuk...

28.07.2016 13:48:240
Paylaş Tweet Paylaş
Başarılı olmak için atlet gibi çalışmalı
İNSAN ENERJİSİ PİRAMİDİNİN 4 KRİTİK BOYUTU
VÜCUDA DİKKAT

Programın kalbindeki “İnsan Enerjisi Piramidi” liderlerin tüm kapasitesini ortaya çıkarıyor. Dört boyutu var: İlki, piramidin temeli vücudunuzdur. Başka bir deyişle düzgün beslenmek, fiziksel olarak aktif olmak, yeterince uyumak, bunlar hep beyninize tekrar enerji verecek ve onu dinlendirecek şeyler. Bu, aslında sağlıklı olmanızla alakalı değil, enerjinizi yönetmekle alakalı.
POZİTİF OL
Bir sonraki boyut, duygusal olan. Dünya bize sabırsız, defansif olmanın kaçınılmaz olduğu mesajını veriyor ama aslında bir insan için ideal olan bu değil. İdeal olan, problemleri pozitif bir davranışla çözmek. Ayrıca dayanıklı olmayı öğrenmek de çok önemli. Liderler olarak karşılaşacağımız sorunlar yok olmayacak. Bu, daha az çalışmakla da alakalı değil problemlerimizin kendi kendine yok olmayacağını kabul etmekle alakalı.
ODAKLAN
Çoğu kişi onlara nasıl daha az çalışılacağını öğreteceğimizi sanıyor ama bu doğru değil. Size öğretmek isteğimiz şey, sorunlarla başa çıkabilmek. Kapasitenizi artırarak çıkabileceğiniz en yüksek kapasiteye ulaşmanızı sağlamak.
ZİHİNSEL
Sonraki boyut da zihinsel. Bu boyut size karmakarışık bir dünyada nasıl odaklanabileceğinizi öğretiyor. Bize aynı anda birçok iş yapmanın doğru olduğu söylendi ama beyinlerimiz pek o şekilde çalışmıyor. Enerjinizi yönetmeyi öğrendiğinizde yaptığınız şeye tamamen odaklanabilirsiniz. Zihinsel boyut size bunu öğretir. Son boyut da spiritüel olan. Bu boyutta insanlara onlar için gerçekten neyin önemli olduğunu soruyoruz. Bazıları için bu aileleridir, başkaları için arkadaşlarıdır, hobileridir. Ama size yön veren şey, her zaman sizden daha önemli bir şeydir. Piramidin dört boyutu bunlar.

LİDERLERİ ZORLAYAN 3 KRİTİK SORUN
ENERJİ İÇİN YORGUNLUK ÖNEMLİ

Eğer dinlenmezsiniz ve sınırlarınız da yoksa insanlara liderlik yapmak çok zor olur. Düşünün, lider yorgun ve sınırları yok; çalışanlarınız bunu görür ve “Pilim bitene kadar çalışmam lazım, sınırlarımın olmaması lazım, liderim de böyle yapıyor” diye düşünür. Liderler, kendi hayatlarındaki yorgunluklarla ve sınırlarla baş edebilmeli ki iş yerine enerji verebilsin ve liderlik yapabilsin.
BİR AMAÇ YARATMALI
Liderlik yapabilmek için bir amacınız olmalı. Liderlik üzerine yazılmış en iyi kitapların hangileri olduğunu düşünürseniz, hepsinin cesaret, onur, ahlak gibi spiritüel sözcükler üzerine olduğunu görürsünüz. Bir kuruma bir amaç etrafında liderlik yapmak gerçekten önemli, çünkü birçok kişi gerçekten çok çalışıyor ama adeta bir koşu bandında koşar gibi bir hedefe doğru ilerlemiyor. GERÇEKLERLE YÜZLEŞİN
İlk olarak amacınızın ne olduğunu anlamanız gerek; çünkü bu, karar verirken sizi yönlendirir. İnsanlara ikinci olarak öğrettiğimiz şey ise gerçeklerle yüzleşmek. Bunu öğreterek karşılarındaki problemi gerçekten anlamalarını sağlıyoruz. Liderler önce kendi enerjilerini korumalı ki beraber çalıştıkları insanların enerjilerini yönetebilsin. Bu önemli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz