Başarılı olmak için atlet gibi çalışmalı

Groppel ile günümüz liderliğinin önündeki sorunları ve bunu aşabilmenin yollarını konuştuk...

28.07.2016 13:48:240
Paylaş Tweet Paylaş
Başarılı olmak için atlet gibi çalışmalı
Hepimiz adeta olimpik atletler gibi devamlı yüksek performans göstermenin peşindeyiz. Peki tüm gün ve tüm hayat boyunca en yüksek performansı sergilemeyi nasıl başarabiliriz?” Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, bu sorusunun yanıtını üst düzey yönetici takımıyla “H birlikte Johnson&Johnson Enstitüsü’nde katıldığı “Corporate Athlete” (Kurumsal Atlet) programında bulmuş. “Corporate Athlete” programı, aynı adlı kitabın yazarı da olan Dr. Jack Groppel tarafından hayata geçirilmiş. Program, sporcuların ve iş liderlerinin yaşam koşullarının benzerliği üzerine kurulu. Her iki gruptan da sürekli yüksek performans bekleniyor. Ancak, sporcular sürekli antrenman yapıp gerektiğinde vücutlarını dinlendirirken liderler akıllı telefonların da hayatımıza girmesiyle 7/24 dinlenmeksizin çalışıyor. Çoğu bazen tükendiğini bile fark etmediği için her yarışta altın madalyayı almaları imkânsız hale geliyor. Groppel, “İş dünyası, spor dünyasının 50 yıl önce olduğu yerde. 50 yıl önce spora kendinizi toparlamak için ara verdiğinizde size zayıf derlerdi. Bu nedenle de sporcular çok sakatlanırdı ve kariyerleri kısa sürerdi. Bugün ise aynı durum iş dünyasında var; işe mola vermek bir zayıflık olarak algılanıyor” diyor. Groppel’e göre bugün liderlerin en büyük sorunlarının başında sırasıyla yorgunluk, kendilerine özel zamanlarının olmaması geliyor. Groppel ile günümüz liderliğinin önündeki sorunları ve bunu aşabilmenin yollarını konuştuk:
* Johnson&Johnson Enstitüsü’ndeki “Corporate Athlete” adlı kurumsal profesyoneller için eğitim programının kurucularındansınız. Bu eğitimi oluştururken kimi hedeflediniz?
 Bu eğitim Jim Lair ve benim enerji yönetimini, üst düzey sporculara uygularken öğrendiklerimizden ortaya çıktı. İnandığımız şey, hepimizin içinde bir sporcu olduğu. Fiziksel bir sporcu olarak değil ama, zihinsel bir sporcu olarak... Bir işadamının da eğer işinde başarılı olmak istiyorsa, kurumsal bir atlet gibi antrenman yapması gerektiği fikrini yarattık. Yaptığımız, enerji yönetimini spora uygularken öğrendiklerimizi iş dünyasına uyarlamaktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz