"Bilgalik tanrıçası"

Güney Hindistan’ın kırsal kesimindeki enerjiye bağımlı olmayan küçük bir kasabanın öğrencileri, küçücük değişikliklerinköylerinin enerji ekonomisini nasıl etkileyeceğini test etme fırsatı buldular.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Bilgalik tanrıçası

Yedi yaşında minik bir kız çocuğuyken enerji verimliliği böceği tarafından ısırıldığıma inanıyorum. O günü hala hatırlarım. Kasım ayıydı ve yağmur nihayet durmuştu. Oldukça iri bir kamyon, köyümüzün yollardan sıçrayan çamur ve kirle kaplanmasına Neden olmuştu. Kamyon, palmiye ormanımızdaki küçük bir açıklık alana park etmiş, arkasındaki devasa büyüklükte bir makineye benzer kutuyu indirmişti. Kamyon sürücüsü, uzaklaşlmadan önce köyün çocuklarına bu makinenin hindistan Cevizlerini elektriğe çevireceğini ve hepsinin zengin olacağını söylemişti. Tıpkı bir sihir gibiydi. Bu işi nasıl becereceğini öğrenmek için bir dakika bile bekleyemezdim. Çünkü o güne değin güneş battıktan sonra tamamıyla karanlığa gömülürdük. Çok kısa bir sürede öğrendiğim üzere, hindistan cevizi kabuklarını  elektriğe çeviren ancak bu işi onları bir motoru hareket ettirmek için kullanılan benzine dönüştürmek için yakan bu makinenin çalıştırılması ve bakımı için açılan eğitim kursuna gönüllü olarak yazılan erkeklerden biri de benim babamdı. Okuldan sonraları genellikle, öğretmenlerimin, lambalar ve diğer elektrikli aletler için ürettiği enerji sayesinde insanların akşamlarını çalışmaya veya diğer verimli işlere adamalarını sağlayan bu makine hakkında

söylediklerini düşünür dururdum. Yok efendim dünyaya gelen bebek sayısı azalacakmış. İnsanlar artık para kazanmak için şehirlere gitmeyeceklermiş. Falan, filan... Bunlar sadece 10 yıl önceydi. Bugün her şey çok farklı. Aslında size her şeyin ne kadar değiştiği hakkında bir fikir verebilmek için bir kaç hafta önce köyümüze gelen başka tür bir jeneratörden bahsetmeliyim. Ancak bir kamyonun arkasına yüklenmiş olarak gelmek yerine bu yeni makine internetten ücretsiz olarak indirilmiş ve elektrik üretmek yerine kullandığımız elektrikten tasarruf etmemize ve kaynaklarımızı çok daha verimli kullanmamıza yardımcı olacak fikirler üretiyor. Evet! Son derece sihirli bir Şekilde enerji ve kaynaklar ekosistemimizin bir bölümündeki herhangi bir değişikliğin, sistemin diğer bölümlerini nasıl etkileyebileceğini görmemizi sağlıyor. Köyümüzün lideri Dr. Advani bu sisteme, Hindu bilgelik ve öğrenme tanrıçası olan Saraswathi’nin adını koydu. Ayrıca bu yeni yazılımın büyük bir ihtimalle köyümüzün karbon kredileri satma şansını olağanüstü artıracağını da söylüyor. Bu yazılım, köyümüzün uydu üzerinden 3 boyutlu yüksek çözünürlüklü görüntülerini çekiyor. Sonra da bunu, hükümetimizin yıllar önce herkesin kullandığı enerji miktarını takip etmeleri ve azaltmaları amacıyla zorunlu tuttuğu üzere her bir makineye iliştirilmiş enerji tüketimini ölçen sensörlerle donatılmış ucuz ve küçük yüzlerce SIM kartından gelen bilgilerle coğrafyasal bazda ve eş zamanlı olarak birleştiriyor. Dr. Advani bu sabah bütün sınıfı bir araya toplayarak köyümüzü daha enerji etkini hale getirmekte ne gibi bir rol oynayabileceğimizi düşünmemizi istedi. Sınıfımızda oldukça büyük bir ekran kürsü bulunur ve herkes biryandan da göz ucuyla bir sonraki sistemlere giren ve çıkan enerji miktarlarını gösteren küçük kırmızı köpükçüklere bakar. Aslında burada depolarımızdaki Hindistan cevizi kabuklarının temiz yanmasından ibaret olan ve ekranda dakika başlığına gram bazında temsil edilen kuru atık akışının, elektrikle çalışan bir taşıma bandıyla jeneratörümüzü nasıl beslediğini büyülenmişçesine izleriz. Bu jeneratör, köyümüzdeki bir kaç yüz evin ihtiyacından çok daha fazlası olan 500kW’a kadar enerji üretebiliyor. Dr.Advani aslında ürettiğimiz enerjinin önemli bir kısmının akıllı bir elektrik şebekesine satıldığını ve ellerinden geldiğince katkıda bulunmaya çalışan bizim gibi diğer köylerin de çabalarıyla kömürle çalışan bir kaç enerji tesisinin yerine geçtiğimizi söylüyor. Büyük ekrana bakarken, bir yandan boyunlarında GPS kolyeleri asılı bir düzine Bonnet makaki maymunun konumlarını izlerken diğer yandan palmiye ormanımızdaki ağaçların dibinden hindistan cevizlerini toplayan küçük robotik toplayıcı araçlarımızın konumlarını ve enerji seviyelerini görebiliyoruz. Bu Maymunlar, ağaçların büyük dallarını sallayarak meyvelerin ağaçtan düşmelerini sağlayacak, sonra da kabuklarını soyacak şekilde eğitilmişlerdir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz