Değişim hızlanacak

Ünlü yönetim ve strateji gurusu, son kitabı “Macrowikinomics”de ele aldığı kavramları, şirketlerin yaşadığı değişimi anlattı.

1 EYLÜL, 20120
Paylaş Tweet Paylaş
Değişim hızlanacak
DON TAPSCOTT bir yönetim ve strateji gurusu, fütürist. Bugün yaşadığımız dijital dünyayı 80’li yıllarda öngörmüş, internetin dünyayı nasıl değiştireceğini, yeni dünyanın kurallarının neler olacağını o zamanlar söylemişti. Şimdiyse “Değişim beklediğimden yavaş oldu” diyor. Bundan sonraki sürecin ise daha hızlı olacağına işaret ediyor ve ekliyor: “İnsanlık tarihi yeni bir dönemece girdi. Tüm kurum ve kuruluşların yeniden tasarlanması gerekiyor. Bazılarının tamamen yok olması, bazılarının yeni kimlikler edinmesi şart.” Dijital Ekonomi adlı efsane kitabın yazarı, yönetim ve strateji gurusu Don Tapscott, bugüne kadar dünyanın değişimi üzerine 14 kitap yazdı, sayısız makale yayınladı, yüzlerce konuşma yaptı. Onun ilk kez 80’li yılların ortalarında sözünü ettiği “dijital kuşak”, bugün işbaşında ve ona göre dünya, yeni ve daha büyük bir değişimin eşiğinde. Don Tapscott artık medeniyeti yeniden yaratmanın zamanının geldiğini söylüyor. Günümüzde astronomik düzeyde bir iletişim ve işbirliğinin olduğuna işaret eden strateji gurusu, bunu geleceği inşa etmek için kullanmak gerektiğine işaret ediyor. “Sanayi devrimi nihayet sona ulaştı. Bu çağın kurum ve kuruluşlarının da artık son bulması gerekiyor” diyor. İşbirliği, açıklık, paylaşma, bütünlük ve dayanışma kavramlarına odaklı yeni bir kavramlar bütününden söz eden Tapscott, “Sadece iş yapma biçimlerimizi değil yaşama, öğrenme, yaratma, birbirimize değer verme biçimlerimizi de yeniden inşa etmeliyiz. Yeni dünyanın en etkin gücü kitlesel işbirliğidir” diye konuşuyor. Don Tapscott ile geçtiğimiz ay İskoçya’nın Edinburg kentinde biraraya geldik. Dünyanın en ilham veren sivil toplum platformlarından biri kabul edilen TED Global’in düzenlediği konferanslardan biri sırasında özel bir söyleşi gerçekleştirdik. Ünlü yönetim ve strateji gurusu, son kitabı “Macrowikinomics”de ele aldığı kavramları, şirketlerin yaşadığı değişimi, geleceği inşa etmeye yarayacak yeni bakış açılarını anlattı. Don Tapscott’ın değerlendirmeleri şöyle:

ÖNE ÇIKAN 3 KAVRAM
Dünya “açıklık” kavramı etrafında yeniden şekilleniyor. Açıklık bana gözleri bağlı bir fili hatırlatıyor. Bazıları bir duvar, bir yılan olarak da ifade edebilir. Aslında pek çok şeyle ilişkilendirilebilir. Açıklık kavramı sınırları kaldırmakla ilgilidir. Günümüzde sınırlar artık daha açık, şeffaf. Dikey yapılanmış şirketlerin yerine yatay olarak yapılanmış şirketler alıyor. Yetenek bile bugün artık sınır dışında avlanıyor. İkincisi “şeffalık”. Şirketlerin hissedarıyla bilgi alışverişinde artık daha fazla şeffaflık görüyoruz. Müşterilerine bildiği her şeyi söyleyen, çalışanlarını bilgilendiren şirketler öne çıkıyor. Üçüncüsü entelektüel sermaye ve değerlerle ilgili. Değerleri ticarete adapte etmek, yalın üretimle değer yaratmak öne çıkıyor. Açık kaynak yaklaşımı dikkat çekiyor. Şirketler değerlerinden vazgeçiyor. Her şeyin sahibi olmak gerekmediğini kavrayan şirketler başarılı oluyor. Örneğin IBM’i ele alalım. Linux ortaya çıktığında IBM büyük bir tehditle karşı karşıya kaldı. Linux hareketine 400 milyon dolar yatırım yaptı. Bu kararı sayesinde yılda 900 milyon dolar tasarruf etti. Her şirketin bir entelektüel varlık portföyü olması gerekiyor. Bunu da paylaşması lazım. Açıklık kavramı güçle de ilişkili...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.