İlham aldığım tarihi lider

Günümüzde CEO’lara, yöneticilere ışık tutan, yol arkadaşlığı yapanlar sadece GE’nin efsane eski CEO’su Jack Welch, GM’in yıldızı Lee Iacocca gibi iş liderleri değil…

21.11.2017 16:26:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlham aldığım tarihi lider


KİMLERDEN ETKİLENDİ?
MÜJDAT ALTAY / NETAŞ CEO’SU

ATATÜRK
Hem özel hem iş hayatımda bana yol gösterici olan isimlerin başında Mustafa Kemal Atatürk var. Yaşadığı olaylar karşısında vizyon oluşturması, karar alışı, uygulamaya geçirişi ve sonuç değerlendirmeleri beni çok etkilemiştir. JACK WELCH İş hayatında lider diye tanımladığım kişilerin başında Jack Welch gelir. GE’yi dünya devi haline getiren Welch’in en önemli özellikleri, strateji yapma ve doğru hedeflere duygusallığa kapılmadan süratle hareket etmesi. ASIMOV Birçok kısa kurgusal yazı, binlerce makale ve matematiği, tarihi, edebiyatı, mizahı ele alan yüzlerce bilim kurgu ve bilimsel kitapla Asimov’un geleceğe ışık tutması da etkileyicidir. 
DA VINCI Fikirleriyle çağının çok daha ötesinde bir ressam, bir mucit, bir matematikçi, bir bilim adamı ve bir yazar olan Leonardo Da Vinci de tüm çalışmalarıyla geleceği şekillendirmiştir. 
ELON MUSK Günümüzün çok önemli entelektüelleri arasında gördüğüm Elon Musk, vizyonu doğrultusunda belirlediği büyük ve çetin hedeflerle otomotiv, uzay ve enerji gibi alanlarda akıl almaz işler yapıyor. Bu çok etkileyici. 
DECARTES Decartes’ın “Hiçbir şey keşfedilemeyecek kadar uzak olamaz” sözü, biz Ar-Geciler için çok değerli. Hiçbir şeyi, ispatı olmadan kabul etmeyen bu tavır, bugünün iş dünyasının temel yaklaşımlarından biri.
“MODERN ÇAĞIN ROBİN HOOD’U”
BERK ÇAĞDAŞ / RENAULT MAIS CEO’SU

FİKİRLERİNİ ETKİLEDİ 
Beni en çok etkileyen tarihi şahsiyetlerin başında İngiliz düşünür Bertrand Russell gelir. Russell, sosyal ve siyasi açıdan fikir altyapımın gelişmesinde bana yön gösteriyor. Dogmatik zorlamaları ve “hazır kültür boyun eğişlerini” reddeden Russell, sadece kuramcı değil. Felsefenin analitik yönünü ön plana çıkardığı için aslında birçok dogmatik efsaneyi de böylelikle yok etmeyi başarmış bir isim.
EMPERYALİZM KARŞITI Toplumsal kaynakların etkin kullanılmasını savunan ve serbest liberal ekonomiyi destekleyen Russell, aynı anda emperyalizmin her türüne karşı çıktı. Sırf bu yüzden ben ona “modern çağın Robin Hood’u” diyorum. ABD’nin dünyadaki sosyal ve siyasi politikalar üzerindeki etkinliğine hep karşı çıkması, bana göre maskeli siyasetin, toplumların geleceği için ne kadar tehlikeli gördüğünün bir göstergesi.
LEE IACOCCA EFSANESİ İş dünyasında ise GM’in efsanevi CEO’su Lee Iacocca’yı anmadan geçemem. Batmakta olan bir şirketi, uçurumun kenarından alıp getirdiği nokta, tarihte gözler önündedir. Operasyonel ve mali açıdan ortaya koyduğu liderlik ve vizyon, bana göre okullarda ders olarak okutulacak niteliktedir ki örneğin Harvard Business School’da yüzlerce vaka incelemesi, GM ve Iacocca üzerinedir.“KANT’IN YAŞAMINDAN GÜÇ BULUYORUM”
MEHMET T. NANE / PEGASUS HAVA YOLLARI GENEL MÜDÜRÜ

DÜNYAYI ETKİLEDİ 
Aydınlanma felsefesinin kurucusu Immanuel Kant, felsefe tarihinin kendisinden sonraki dönemini belirleyici olarak etkileyen bir isim. Bir insan düşünün, 18’inci yüzyılda Almanya’da yaşamış ama 21’inci yüzyılda, dünyanın her yerinde hala saygı görüyor, kitapları okunuyor, kuramları konuşuluyor, felsefesi tartışılıyor, birçok insana rehber oluyor. İşte buna saygı duyuyorum.
YAŞAMA AZMİ Maddi sıkıntılar içinde bir çocukluk geçirmesine, öğrenim hayatı sırasında babasını kaybetmesine ve okurken çalışmak zorunda kalmasına rağmen profesörlüğe kadar yükselmesi, üstün zekasının yanı sıra inanılmaz azmini ve başarı tutkusunu da gösteriyor. Kendisinin bir sözünü hiç unutmam ve kendime de hep hatırlatırım: “Hayatın çeşitli güçlüklerine karşı 3 şey hediye edilmiştir: Ümit, uyku ve gülmek…”
BAŞARI TUTKUSU Tüm zorluklara karşı direnmek, yılmamak var Immanuel Kant’ın hayatında. Eğer bir şeyi başarmak istiyorsanız hiçbir engelin önünüze geçemeyeceğinin büyük bir kanıtı. Ben de iş yaşamım boyunca başarmak istediğim konulara odaklanarak azimle çalışmaya gayret ettim ve bugünlere böyle geldim. İş hayatında zorluklarla karşılaştığımda, onun yaşamını ve umut dolu sözlerini düşünür, güç bulurum.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz