İlham aldığım tarihi lider

Günümüzde CEO’lara, yöneticilere ışık tutan, yol arkadaşlığı yapanlar sadece GE’nin efsane eski CEO’su Jack Welch, GM’in yıldızı Lee Iacocca gibi iş liderleri değil…

21.11.2017 16:26:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlham aldığım tarihi lider

Nil Dumansızoğlu

ndumansizoglu@capital.com.tr

Bazen tarihin akışını değiştiren bir komutan, bazen düşünceleriyle yolumuzu aydınlatan bir filozof… Hepimizin hayatını etkileyen kahramanlarımız olmuştur. Liderlerin de hem yönetim anlayışlarının şekillenmesinde etkili olan hem kritik kararlarında onlara yol gösteren rol modelleri var. Dünya çapında 1.400 CEO’nun katılımıyla gerçekleşen bir anket de yöneticilerin ilham aldığı liderleri ortaya koyuyor. Napolyon Bonapart, Büyük İskender, Winston Churchill, Abraham Lincoln gibi isimlerin listenin ilk sırasına yerleştiği ankette, Mahatma Gandhi, Nelson Mandela, Niccolo Machiavell ve John F. Kennedy gibi tarihe damgasını vurmuş liderler ve düşünürler de yer alıyor. En çok ilham alınan kadınlar arasında ise Ayn Rand, Rahibe Teresa ve Kraliçe I. Elizabeth var. Bu sonuçlar, yöneticilerin vizyoner, tutkulu, güçlü ve önderlik vasıfları yüksek olan tarihi figürleri rol model olarak benimsediğini gösteriyor. Örneğin diğer başarılı liderlerin hikayelerinden ilham aldığını söyleyen Google’ın kurucularından Larry Page, Nikola Tesla’nın hayat hikayesinden çok etkileniyor. Eski Oracle CEO’su Larry Ellison da Napolyon Bonapart’a hayranlığını dile getiriyor. 

ATATÜRK, LİSTENİN İLK SIRASINDA

Türkiye’de ise listenin ilk sırasında tahmin edileceği üzere Mustafa Kemal Atatürk var. Yeni bir yönetim sistemini kurgulayıp cesaretle uygulamaya geçirmesi, zor zamanlarda pes etmemesi, mücadeleden kaçmaması, askeri dehası, devlet adamlığı ve ileri görüşlülüğü; Cumhuriyet’in kurucusunu en çok ilham alınan lider yapıyor. Mustafa Kemal Atatürk’ü rol model olarak benimseyen yöneticilerden biri Orka Holding’in yönetim kurulu başkanı Süleyman Orakçıoğlu… Özellikle Çanakkale Savaşı’ndaki başarısı ve verdiği kararlarla 19 Mayıs’ta başlattığı kurtuluş hareketi öyküsünün çok çarpıcı olduğunu ifade ediyor. Orakçıoğlu, bunların yanı sıra Atatürk’ün Samsun’dan Amasya’ya geçerken haberini aldığı suikast girişimi ve buna karşı aldığı önlemlerin kendisinde büyük bir etki yarattığını belirtiyor ve ekliyor: “Atatürk’ün; tarihin derinliklerine kadar inip dünyada yaşayan ve yaşamış medeniyetleri yakından takip edip araştıran, özellikle sadece kendi içinde bulunduğu koşulların ve durumların dışında dünyada olan tüm olaylara ilgi gösteren bir lider olmasını beğeniyorum. Aynı zamanda entelektüel kişiliğini, o dönemde en az 3-4 dil biliyor oluşunu, öngörü yeteneğini ve çağının çok ilerisinde bir lider oluşunu örnek alıyorum. Liderlerin koydukları hedeflere ulaşabilmeleri için bu hedefe sadece kendilerinin inanması yetmez. Aynı hedefe kendi ekibini de inandırması gerekir. Atatürk tüm bir ulusu tek bir hedefe, özgürlüğe ve ulusal egemenliğe inandırarak kenetlemiş bir lider. Biz de Orka Holding olarak hedeflerimizi bir aile gibi birlikte benimsemeye, bunları bir tutku haline getirmeye ve ekiplerimizi motive etmeye, enerjilerini doğru yönde kullanmaya inanıyoruz.” 

VİZYONER OLMASI ETKİLEDİ

Kendine mentor olarak Atatürk’ü seçen yöneticilerden bir diğeri de Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı. “Büyük zorlukları aşarak bu ülkeyi kurtaran, yeniden kuran Mustafa Kemal Atatürk’ü örnek aldım” diyen Çaycı, onun en çok ileriyi gören düşünceleri ve çalışkanlığından etkileniyor. Çaycı, “Ata’mızın her kararı birbirinden güzel ve takdire şayandır. Onun ilke ve prensiplerini kavradığınızda kendi yolunuzu kendiniz kolaylıkla aralarsınız. Ondan öğrendiklerim; ileri görüş, cesaret, çalışkanlık, dürüstlük ve ülkesini sevmek” diyor. ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan da “Lider olarak örnek aldığım kişi Mustafa Kemal Atatürk” diyor. Zor zamanlarında Atatürk’ün yaptıklarını düşünerek azmini ve motivasyonunu artırdığını ifade eden yönetici, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Atatürk’ün örnek aldığım yönleri; inatçılığı, liderliği, vizyonerliği ve stratejik düşünmesi. Okuma oranının yüzde 10’un altında olduğu bir dönemde, üstelik savaşın göbeğinde kitap okuyup geleceği tasarlaması beni çok etkiliyor. Bu, nasıl bir entelektüel birikime ve vizyona sahip olduğunu ortaya koyuyor. Atatürk sadece Türkiye için değil, gelişmekte olan ülkeler için de çok değerli bir lider ve rol model.” Turan’ın iş dünyasından örnek aldığı isimler ise Üzeyir Garih ve İshak Alaton. Garih’in küçücük bir şirketten holding yaratmasının kişisel gelişiminde önemli bir rol oynadığını belirtirken Alaton’un iyi bir patron olarak nasıl fark yaratabileceğine dair kendisine ipuçları verdiğini söylüyor ve ekliyor: “Önemli hayatlardan çıkarılabilecek çok büyük dersler var. Ben de önümüzdeki yıllarda iş hayatındaki deneyimleri kaleme alıp benden sonraki kuşaklara bir eser bırakmayı düşünüyorum.” 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz