Kolay Ders

Abdulkadir Konukoğlu, Sakıp Sabancı’yı önemli bir lider olarak kabul ediyor. Ancak Konukoğlu’na göre Sabancı’nın iktidarı geç bırakması bir hataydı. Bu hatadan ders aldığını ve 65 yaşında yönetimi bıraktığını söylüyor. Abdulkadir Konukoğlu gibi iş dünyasından pek çok isim, başkalarının hatalarından önemli dersler çıkarıyor, aynı yanlışları tekrar etmiyor. İşte bu dersler…

22.07.2015 11:28:090
Paylaş Tweet Paylaş
Kolay Ders

Mehmet Nane / Carrefoursa CEO'su
“SAKIP BEYİN KİTABI ÖNEMLİ” HATADAN KORKMAYIN Neredeyse 25 yıl önce Sezai Türkeş ile Fevzi Akkaya’nın bir röportajında okuduğum bir cümleyi, hayat düsturu olarak belirledim: “Hata yapmayan insan, iş yapmayan insan demektir. Önemli olan hata yapmamak değil, aynı hatayı iki kere yapmamaktır.”
BİYOGRAFİ OKURUM Biyografi ve otobiyografi okumaları yapmayı çok severim. Bu kitaplar sayesinde liderlerin, yöneticilerin, kültür adamlarının, kanaat önderlerinin hayat tecrübelerinden yararlanma imkanı buluyoruz. Onların geçtikleri yollarda karşılaştıkları sıkıntılar nelerse onları kendimize ders ediyoruz.
UNUTAMADIĞIM LİDER Bu biyografilerden birisi, Sabancı Holding’in efsanevi başkanı Sakıp Sabancı’dır. Sakıp Bey, benim unutamadığım ve unutamayacağım patronum. Onun “Benim Hayatım” kitabında anlattığı her şey ders niteliği taşıyor.

Nurettin Eroğlu / Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı
“MAHMUTPAŞA ESNAFINDAN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM” ESNAFLIK YILLARI Hatalardan ders çıkarmak, benim en dikkat ettiğim konulardan biridir. Kendi hatalarımdan tabii ki ders çıkarıyorum ama etrafımdaki insanları gözlemleyerek de çok önemli tecrübeler elde ettim. Mahmutpaşa kökenli bir esnafım ve bana oraların kattığı en büyük değer bu oldu. KİBRİN SONU Mahmutpaşa’daki esnafların çoğu, çok uzun zamandır orada işini yapıyor ve herkes birbirini tanıyor. Burada batmış, piyasadan silinmiş şirketlere baktığınız zaman hep aynı karakteri görürsünüz: Kibirli, kendini beğenmiş ve biraz para kazanınca değişen insanlar…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz