Kolay Ders

Abdulkadir Konukoğlu, Sakıp Sabancı’yı önemli bir lider olarak kabul ediyor. Ancak Konukoğlu’na göre Sabancı’nın iktidarı geç bırakması bir hataydı. Bu hatadan ders aldığını ve 65 yaşında yönetimi bıraktığını söylüyor. Abdulkadir Konukoğlu gibi iş dünyasından pek çok isim, başkalarının hatalarından önemli dersler çıkarıyor, aynı yanlışları tekrar etmiyor. İşte bu dersler…

22.07.2015 11:28:090
Paylaş Tweet Paylaş
Kolay Ders
Richard Branson, dünya çapında tanınmış bir lider. Örnek bir girişimcilik kariyeri, ilham veren bir iş yaklaşımı var. Branson, her zaman başkalarının hatalarından ders çıkardığını söylüyor ve şöyle konuşuyor: “İster yeni kurulmuş şirketler arası yarıştan zaferle çıkan birileriyle ister şirketi batmak üzere olan insanlarla konuşuyor olun, diğerlerinin hatalarından ders çıkarmak henüz hiç hata yapmamış olanlardan öğrenmekten çok daha değerli olabilir.”
Branson’un dikkat çektiği bu gerçek çok önemli. Çünkü, bazen iyi bir gözlem, benzer bir hatanın tekrar edilmesinin önüne geçiyor. Carrefoursa Genel Müdürü Mehmet Nane, bu nedenle biyografi okuduğunu söylüyor. Gittigidiyor.com’un CEO’su Gülfem Toygar ise başkalarının tecrübelerini dinlemenin, hata yapmadan karar vermek konusunda en hızlı bilet olduğunu ifade ediyor. Bazen de yaşanılan olaylar, gelişmeler iş insanları için önemli dersler içeriyor. Örneğin Hakan Ateş, kriz dönemlerinde hükümetlerin izlediği yanlış ekonomi politikalarının tüm finans dünyası için ders niteliği taşıdığını söylüyor. Hasan Aslanoba ise insanların başarılarından çok başarısızlık hikayelerinin öğretici olacağını düşünüyor. İşte iş insanlarının başkalarının yaşadıklarından, hayatlarından, olaylardan ve gelişmelerden çıkardıkları dersler: 
ATEŞ’İN DERSİNİ KİM VERDİ? Denizbank’ın yönetim kurulu üyesi ve genel müdürü Hakan Ateş, 1981 yılından beri bankacılık sektöründe görev yapıyor. Dolayısıyla Ateş, Türkiye’nin ekonomik ve siyasi istikrarsızlıklarının hat safhaya ulaştığı 1994, 1998-1999 ve 2001 krizlerine finans dünyasının içinde olarak şahitlik etmiş bir isim. Bu kriz dönemlerinde, hükümetlerin yanlış ekonomi politikalarının, tüm finans sektörü için ders çıkarılması gereken hatalar olduğunu ifade eden Ateş, şunları anlatıyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz