Liderlerin piyasa değeri ölçülmeli

Dave Ulrich ile hem yeni kitabını hem de günümüz liderliği üzerine düşüncelerini konuştuk. İşte satırbaşları…

18.11.2016 11:58:230
Paylaş Tweet Paylaş
Liderlerin piyasa değeri ölçülmeli
Liderlik önemlidir… Bir şirketin başarıya ulaşması kadar onun değerini de belirler. Ama çoğu zaman liderin başarılı olup olmadığına tek ya da birkaç boyuta bakarak karar verilir. Örneğin bir liderin vizyoner ya da takıma ilham verici nitelikleri olması onun yeterliliğine kanıt kabul edilirken, organizasyonun DNA’sına liderlik yeteneklerini yedirip yedirmediği göz ardı edilir. Kısaca yatırımcılar bir liderin değeriyle ilgili basit ve sezgisel değerlendirmeler sonucu karar verir. Dünyaca ünlü yönetim gurusu Dave Ulrich ise son kitabı “The Leadership Capital Index: Realizing the Market Value of Leadership” (Liderlik Sermayesi Endeksi: Liderliğin Piyasa Değerini Anlamak) ile bu eksik değerlendirme yöntemine bir son veriyor. Liderlik Sermayesi Endeksi (LSE) aslında liderin bireysel ve kurumsal yeteneklerinin sorgulandığı kapsamlı 10 kriter üzerinden hareket ediyor. Böylece yatırımcı açısından liderin gerçek değerinin ölçümünde hiçbir değerlendirme kriterinin atlanmadığı bir reyting aracı işlevi görüyor. Ulrich, “Yatırımcılar LSE kullanarak alacakları liderlerin dolduracakları pozisyonu ne kadar doldurabileceği veya dolduramayacağı konusunda daha net bir fikir sahibi olabilir” diyor. Ünlü yönetim gurusu bu endeksin gerekliliğini ise şu benzetmeyle açıklıyor: “Endeks liderlik seviyesini saydam, sorumlu ve kamuya açık hale getiriyor. Bazı kilolu insanlar kilolarını saklamak için bol giysiler giyiyor. Ancak elbiseler çıktığında gerçek kilo ortaya çıkıyor. LSE de aynı şekilde liderlerin gerçekten ne kadar bilgili olduğunu ve ne kadar değer kattığını ortaya çıkarıyor.” Dave Ulrich ile hem yeni kitabını hem de günümüz liderliği üzerine düşüncelerini konuştuk. İşte satırbaşları…
* Günümüzde yüksek kalitede bir liderlik için gerekenler neler?
 Google’da “lider” kelimesini aratırsanız karşınıza 670 milyon sonuç çıkıyor, liderlik kelimesi içinse 764 milyon sonuç var. Yani demek istediğim kaliteli liderlik nedir sorusunun sonsuz sayıda cevabı var. Kitabımız “Liderlik Kodu”nda tüm bu çalışmaları 5 alana ayırdık: stratejist, yetenek yöneticisi, insan kaynağı yöneticisi ve kişisel olarak yetenekli. Bu 5 alanın, etkili liderliğin gereksinimlerinin yüzde 60-70’ini karşıladığını gördük. Geri kalan yüzde 30-40 da değişik durumlara adapte olma yeteneği.
* Bize kısaca Liderlik Sermayesi Endeksi’nden (LSE) bahsedebilir misiniz?
 Yatırımcılar artık bir şirketi sadece finansal yapısıyla değil, sahip olduğu liderlere göre de analiz ediyor. Giderek daha sık olarak yatırım yaptıkları şirketlerin liderlerini yakından ve detaylı bir şekilde değerlendiriyorlar. Liderlik Sermayesi Endeksi’nde kişisel ve kurumsal olmak üzere iki boyuta ek olarak yatırımcıların liderleri değerlendirirken kullanabileceği 10 liderlik özelliği belirledik.
* Bugün bir liderin piyasa değerini nasıl ölçebilirsiniz? LSE nasıl çalışıyor? Değeri nasıl belirliyorsunuz?
 Kitapta liderlerin 10 özelliğini ve yatırımcıların bu 10 özelliği değerlendirebileceği 4 yöntemi anket sonuçları, liderlerin gözlemlenmesi, nasıl liderlik yapıldığı ve sosyal medya olarak belirledik. Bu 4 yöntemin ve 10 özelliğin toplamı yatırımcıların kullanabileceği Liderlik Sermayesi Endeksi’ni oluşturdu.
* LSE’yi doğru kullanabilmek için bir eğitim gerekiyor mu? Hangi şirketler LSE’yi kullanabilir?
 LSE’yi her türlü yatırımcıyı düşünerek yarattık. Risk sermayesi, alıcılar, satıcılar, analistler ve diğer sermaye veya para piyasası yatırımcıları… Ayrıca liderleri analiz etme sorumluluğu olan yönetim kurulu üyeleriyle de çalıştık. Bu saydığım grupların hepsi değer yaratan bir liderliğin nasıl olması gerektiği konusunda detaylı fikirlere sahip. Liderlik gelişimi çoğu zaman şirket içinde, kişilerin kendi yeteneklerini ve özelliklerini geliştirmeye yönelik oluyor, yatırımcılar için değer yaratmaya yönelik değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz