Patronun ücret hesabı

Patronlar, 2014’te de geçen yıl olduğu gibi zamlar konusunda temkinli. Enflasyon oranında ücret artışı planlayan patronlar, yüzde 8-9 arasında zam öngörüyor.

25.03.2014 14:27:190
Paylaş Tweet Paylaş
Patronun ücret hesabı


Uzmanlara göre patronların ücret artışı konusunda temkinli davranmasının en önemli nedenleri arasında artan fiyat ve maliyet baskısı bulunuyor. Yönetim danışmanı Tim Bright, “Şirketler enflasyon oranında veya bunun biraz altında ücret artışı yapıyor” diyor.

ORTALAMA ORAN YÜZDE 8
Ücret araştırma şirketi Mercer’ın verilerine göre, 2013’te Türkiye’de ortalama yüzde 8 oranında zam yapıldı. 2014’te de buna benzer bir ücret artışı bekleniyor. Mercer Türkiye Araştırmalar Direktörü Işın Mengenli, “Yaptığımız araştırmaya göre 2014’te Türkiye’de her kariyer seviyesi için ücret artış beklentisi ortalama yüzde 7,5 ila 8 aralığında” diyor.

Towers Watson’ın araştırması bu beklentiyi güçlendiriyor. Towers Watson’ın araştırmasına göre, Türkiye’deki şirketlerin ortalama ücret artışı yüzde 8 düzeyinde gerçekleşecek.
Enflasyonun üzerine bir miktar refah payı koyan patronlar ise yüzde 8 olması beklenen ücret artışını yüzde 9 ila 10 bandına çekiyor. Ant Yapı’nın ortaklarından Mehmet Okay, “refah payı” uygulaması sayesinde yapacakları zam oranının yüzde 10’u bulacağını söylüyor.

LC Waikiki’nin patronu Vahap Küçük de zam oranını belirlerken enflasyon oranının üzerine bir miktar refah payı koyduklarını belirtiyor. Küçük, 2014’te yüzde 9 zam yapmayı planladığını söylüyor. NBS’in iş ortağı Nurhan Taşhan da “Pek çok büyük şirkette performans primi dışında genel yıllık ortalama ücret artışı yüzde 8 seviyesinde olacak” diyor.

Secretcv’nin 1.620 şirkette yaptığı araştırmaya göre ise 2014’te ortalama zam oranları yüzde 9 seviyesinde gerçekleşecek. Uzmanlar, 2014’te en yüksek zam oranının yüzde 12, en düşük zam oranının ise yüzde 5 seviyesinde olmasını bekliyor. Stanton Chase Dünya Başkan Yardımcısı Çağrı Alkaya, 2014’te Türkiye’de zamların yüzde 7 ila 12 bandında seyredeceğini öngörüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz