Patronun ücret hesabı

Patronlar, 2014’te de geçen yıl olduğu gibi zamlar konusunda temkinli. Enflasyon oranında ücret artışı planlayan patronlar, yüzde 8-9 arasında zam öngörüyor.

25.03.2014 14:27:190
Paylaş Tweet Paylaş
Patronun ücret hesabı

KİM DAHA FAZLA KAZANIYOR?
Dünyada yöneticilerine karşı en bonkör davranan şirketler finans, bilişim ve enerji sektörlerindekiler oluyor. Türkiye’de de durum benzer. Finans, telekom, enerji ve ilaç sektörlerindeki yöneticiler Türkiye’nin en fazla kazanan grubunu oluşturuyor. Bunların yıllık prim hariç ücret paketleri 1 milyon TL’yi geçiyor. Çağrı Alkaya, bankacılık ve enerjide CEO maaşlarının yıllık net 1,2 milyon TL’ye kadar yükseldiğini söylüyor.

Ücret araştırma şirketi Michael Page’in Türkiye Başkanı Hugo Campo ise enerji, sağlık, bilişim ve e-ticaret gibi son dönemin gözde sektörlerinin iyi performansları nedeniyle ücret paketlerinin diğerlerine göre daha yüksek olduğunu belirtiyor. Campo, “Bu sektörlerde özellikle yönetici ikramiye ve primlerinde ciddi artışlar gözlemliyoruz” diyor.

Human Group Genel Müdürü Gaye Özcan ise Türkiye’deki en kârlı şirketlerin zam liginin şampiyonları olmaya devam edeceğini söylüyor. Özcan, “Rekabetten dolayı kâr marjlarının azaldığı şirketler ise zam konusunda daha az şanslı olacak” diyor.

Kademeler arasında da yukarı doğru çıktıkça ücret makası açılıyor. Strakom Yönetici Ortağı Melih Yalçın, şirketlerdeki kademeler arasında yaklaşık yüzde 25 oranında ücret farkı bulunduğunu söylüyor. Uluslararası şirketlerle Türkiye pazarına yeni giren yabancı yatırımcılar da çalışan ve yöneticilerine genellikle ortalamanın üzerinde ücret ödüyor.

HRM Yönetici Ortağı Elif Ejdar Özel, “Rotasını Türkiye’ye çeviren yabancı yatırımcıların, ‘iyi yönetici’ bulma çabasıyla oluşan talep artışı, beraberinde Türk yöneticiler için dolgun ücretli bir piyasa yaratıyor” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz