Tolerans kuralları

Öyle davranışlar var ki CEO ve patronlar bunlara asla tolerans göstermiyor. Kimi dedikoduya, kimi ‘Ben demiştim’ demekten hoşlanan pesimistlere, kimi ise sürekli kendini övenlere dayanamıyor. Kibirli tavırlar ve yalan ise patronların tahammül etmedikleri konular arasında ilk sırada. Birçok lider dürüstlükten uzak ve sorumluluktan kaçan kişilere karşı “sıfır tolerans” gösteriyor. Hata yapmak ise onlar için sanıldığı kadar affedilmez değil. Hatta birçoğu, ders alındığı sürece hatalara karşı toleranslı olduğunu belirtiyor.

22.09.2015 12:50:010
Paylaş Tweet Paylaş
Tolerans kuralları

 ETİK ÇİZGİYE DİKKAT!
Markafoni’nin kurucusu ve Türkiye Girişimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra ise iş hayatında 3 konuya özellikle önem verdiğini belirtiyor: Hatalar, etik olmayan davranışlar ve üslup. “Hata yapılmasına karşı toleransım çok yüksektir ama hataların tekrarlanmasına karşı düşüktür” diyen Afra, kendisi için kabul edilemez tavır ve davranışları şöyle açıklıyor: “Kimsenin isteyerek hata yapmadığına ve çalışanların hata yapmalarına rağmen kendilerini geliştirebileceklerine inanırım. Herkes hata yapabilir. Fakat hatanın tekrarlanmaması gerekir. Hatanın yanı sıra etik çizgiye de önem veriyorum. Hırsızlık, yasalara karşı gelme, yolsuzluk, izinsiz bir şekilde başkalarının özel hayatına girmek gibi olaylarda hiçbir toleransım olmuyor. Üslup ise benim için bir diğer önemli konu. İnsanların birbirine saygı göstermesini isterim. Bir şey isterken, bir sorunu anlatırken veya fikrinizi beyan ederken seçtiğiniz sözcükler çok önemli. Üslup uzun vadede belirli bir seviyeye gelmediğinde, benim toleransım da o noktada ciddi bir azalma gösteriyor.” Sina Afra, bu tür davranışlarla karşılaştığında gösterdiği tavrı ise şöyle özetliyor: “Benim için etik olmayan davranışların sonucu çok net: Hemen yolların ayrılması ve genelde ilişkinin de kesilmesi. Üslup konusunda uzun vadeli bir bakış açısı gerekiyor. Neden yaptığını anlamak, biraz koçluk yapmak önemli. Önlem almak kolay değil fakat kendi davranışlarınızla çalışanlarınıza örnek olmak işi kolaylaştırabilir.”

Mehmet Songör / Makro Yönetim Kurulu Başkanı
"Kötü niyeti asla kabil edemem"
TOLERANS YOK

İş hayatımda insanların hata yapabilme hakkının olduğunu düşünürüm. Hatalar insanlık halidir ve telafi edilebilir. İnsanlar dikkat uyum ve tecrübeyle hatalarını ortadan kaldırabilir. Ancak kötü niyetin ve ihanetin zamanla düzelme ihtimali yoktur. Özellikle dürüst olmayan davranışlar ve ihanet anlamına gelecek davranışlara toleransım yoktur. SAMİMİYETSİZLİĞE KIZARIM
 Kişinin kendine, ekmeğine ve işine saygısı, sadakat ve vefa duyguları çok önemsediğim erdemlerdir. Bir de bir problem oluştuğunda sürekli topu başkasına atma gayretine çok kızıyorum. Ayrıca samimiyetsizliğe de dayanamıyorum. Sürekli beni öven insanları samimiyetsiz buluyorum. Bir de kendini mükemmel görmek, değişime kapalı olmayı getirir. Bu yüzden böyle insanlar kusuru hep başkasında ararlar.
EKİBİMİ ÖZENLE SEÇERİM
 Ekibimdeki insanların bu tarz davranışlara düşmemeleri için önce doğru insanları seçmeye çalışıyorum. Konuyla alakalı bakış açımı sık sık vurgularım ve onları ikaz ederim. Buna rağmen ekibimde bu tarz insanlar ortaya çıktığında onları ayıklamak suretiyle olumsuz davranışların ekibe sirayet etmesini önlüyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz