Tolerans kuralları

Öyle davranışlar var ki CEO ve patronlar bunlara asla tolerans göstermiyor. Kimi dedikoduya, kimi ‘Ben demiştim’ demekten hoşlanan pesimistlere, kimi ise sürekli kendini övenlere dayanamıyor. Kibirli tavırlar ve yalan ise patronların tahammül etmedikleri konular arasında ilk sırada. Birçok lider dürüstlükten uzak ve sorumluluktan kaçan kişilere karşı “sıfır tolerans” gösteriyor. Hata yapmak ise onlar için sanıldığı kadar affedilmez değil. Hatta birçoğu, ders alındığı sürece hatalara karşı toleranslı olduğunu belirtiyor.

22.09.2015 12:50:010
Paylaş Tweet Paylaş
Tolerans kuralları
PATRON VE CEO’LARIN İŞ HAYATINDA GÖRMEYE dayanamadığı pek çok konu var. Dürüst olmamak, kibir, “ben demiştim tavrı” ve ona eşlik eden negatif bakış açısı, bu istenmeyen davranışlardan sadece birkaçı. Böyle insanları ekiplerinde barındırmayan liderler, son derece net bir tavır sergiliyor. Örneğin Ece Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, “kraldan çok kralcı” olanlara dayanamıyor. Çenesiz, “Gerçekten en fazla rahatsız olduğum konu, kraldan çok kralcı yaklaşımlarla yasaklar getirilmesidir. Bu beni cidden rahatsız eder. Sizin adınıza, ama sizin haberiniz olmadan engeller oluşturmak, yasaklar getirmek, bariyerler kurmak kurumdaki iletişimi çökerten bir durum. Bu nedenle bu tür durumlardan ziyadesiyle rahatsız olurum” diyor. Torunlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, iş hayatında “Bu benim sorumluluğum değil” denilmesine dayanamıyor. Bu söz onu adeta çileden çıkarıyor. Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, yeniliklere ve değişime direnenlere, Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem ise dedikodu yapanlara tahammül edemiyor. İşte liderlerin “Asla tolerans göstermem” dedikleri konular…
 “RAKİPTEN ALIŞVERİŞ OLMAZ”
Beğendik İcra Kurulu Başkanı Hacı D. Beğendik, genç kuşak patronlardan. “Beğendik hiçbir zaman patron şirketi olmadı ve kararlar hiçbir zaman sadece üst düzey yönetici tarafından alınmadı” diyen Hacı D. Beğendik, hedefleri de ekip olarak gerçekleştirdiklerini vurguluyor. Ama tabii bu ekibi sağlam tutmak için onun da tolerans göstermediği bazı noktalar var. Beğendik, bu davranışları şöyle özetliyor: “Bir yönetici olarak, ekipteki herkese söz hakkı tanır, görüşlerini alır ve herkesin inandığı ortak yolda ilerlemek için aksiyonlar alırım. Eğer ekip olarak bir karar alındıysa ve herkes bu kararı desteklediyse gerçekleşmesi için canla başla çabalanmasını beklerim. Eğer ekip içinde alınan karara inanmayan varsa ve çoğunluğa uymak için susuyor, kararın sonuçları çok başarılı olmadığı zaman da ‘Ben zaten böyle olacağını düşünüyordum’ diyorsa bu tavra tahammül edemem. Bunun dışında çalışan arkadaşlarımın ihtiyaçlarını bir başka perakendeciden temin etmesine asla tolerans göstermem. Bizler aynı gemide, aynı amaç uğruna yol alıyor, markamızı daha da ileri seviyelere taşımak için hep beraber mücadele ediyoruz. Bu durumda, çalışanlarımın bizim reyonlarımızda da bulunan, üstelik kendilerine büyük avantajla sunulan ürünleri farklı bir yerden almasını mücadelemize inançsızlık olarak yorumlarım. Bu tarz davranışlara tolerans gösterdiğinizde hedeflerinizden sapıp boş yere vakit harcamış olursunuz. Ayrıca kişiye olan inancınız ve güveniniz zedelenebilir. Ekibimizle sürekli motivasyon toplantıları yapıyoruz. Bu şekilde hem ekibimizin yaptığı işe inancı artıyor hem hata yapmaktan korkmayan ve sonucunu görüp ders alan bir ekiple çalışmış oluyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz