Yeni CEO'nun zor kararı

Yeni CEO, her zaman “yeni ekip” anlamına gelir mi? Her yeni CEO, birlikte çalışacağı üst yönetim ekibini mutlaka revize eder mi? Araştırma sonuçlarına göre genelde evet…

1.11.2017 12:22:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni CEO'nun zor kararı

Yasemin Erdoğan

yerdogan@capital.com.tr

Yahoo’nun eski CEO’su Marissa Mayer, Temmuz 2012’de göreve gelir gelmez C seviye yönetime odaklanmıştı. İlk iş olarak yeni bir CMO atadı. Sonrasında yönetim ekibinin büyük kısmını değiştirdi. 30 gün sonunda sonra Yahoo’nun tepe yönetiminin yarıdan fazlası değişmişti bile… Ford’un yeni CEO’su Jim Hackett da benzer bir hızda değişime imza attı. Mayıs ayında şirket içinden atanan Hackett, göreve geldikten birkaç gün sonra, kapsamlı bir revizyona gitti ve bir düzineden fazla üst yöneticiyi yeni görevlerine yerleştirdiğini duyurdu. Bu kadar “hızlı” örneklere aslında çok rastlanmıyor. Ancak gerçek şu ki yeni bir CEO, çoğu zaman şirkette “büyük değişim” anlamına da geliyor. Bu değişim ise şirketteki tüm çalışanları yakından ilgilendiriyor. Özellikle C seviye yöneticileri… Çünkü araştırmalar, yeni gelen CEO’yla birlikte özellikle tepe yönetimde önemli oranda revizyon yaşandığını ortaya koyuyor. 

BÜYÜK DEĞİŞİME DİKKAT

Heidrick & Struggles’ın “CEO Successions 2016” raporu, CEO değişiminin üst düzey yönetim kadrosuna etkisi üzerine çarpıcı veriler içeriyor. Araştırmaya göre, CEO ile birlikte en az 1 tepe yöneticisi daha değişen şirketlerin oranı 2013’te yüzde 23,8 iken, bu oran 2016’da yüzde 63,5’e yükseldi. ABD’nin en büyük 1.000 şirketini kapsayan başka bir araştırma, yeni CEO’ların yarattığı ekip değişimi hakkında ilginç veriler ortaya koyuyor. 2002-2004 yıllarını kapsayan araştırmaya göre, C seviyedeki sirkülasyon oranı, normal koşullarda yüzde 15 civarındayken, CEO değiştiğinde bu oran anlamlı biçimde yükseliyor. Hatta CEO içeriden geldi ise sirkülasyon oranı yüzde 17’ye, dışarıdan atandığında ise yüzde 25’e çıkıyor. 10 yıl öncesine dayanan bir başka araştırma (Coyne & Coyne, 2007) da benzer bir tabloyu ortaya koyuyor. Rapor, yeni CEO içeriden atandığında üst yönetim ekibinin yüzde 22’sinin değiştiğini, CEO dışarıdan gelmişse bu oranın yüzde 33’e kadar yükseldiğini gösteriyor. Uzmanlar, bu oranların, günümüzde de çok fazla değişmediğini belirtiyor. “Aradan geçen zamana rağmen oranlar halen bu düzeylerde” diyen Heidrick & Struggles Türkiye Yönetici Ortağı Ayşegül Aydın, “Şu net bir gerçek: Yeni CEO dışarıdan geldiğinde şirketteki yönetim ekibinden ayrılanların oranı daha yüksek oluyor. Çok sayıda araştırma da bunu doğruluyor” diyor. 

TÜRKİYE’DE YENİ TABLO 

Uzmanlara göre, Türkiye’de de büyük şirketlerde yaşanan CEO değişiklikleri, beraberinde yenilenmeyi de getiriyor. Ancak, Batı’da örnekleri görülen, “CEO’nun ekibiyle gelmesi” uygulaması Türkiye’de pek görülmüyor. Türk CEO’lar daha çok, kilit kadrolarda kendi ekiplerini kurma eğiliminde... Ancak, aralarında çok köklü değişimlere imza atanlar da var. Bunun yeni örneklerinden biri geçen yıl el değiştiren Doğa Koleji’nde yaşandı. Şirkette yeni patron ve CEO ile birlikte son 1 yılda çok ciddi revizyon gerçekleşti. Yeni genel müdür Ali Rıza Lüle, “C seviyede yüzde 80 oranında değişim yaptık” diye konuşuyor. Doğtaş Kelebek’te de benzer bir süreç yaşandı. Doğtaş Kelebek CEO’su Ersin Serbes, üst yönetimde ciddi bir değişiklik yaptıklarını söylüyor: “Yönetim seviyesinde donanımlı arkadaşlar vardı, ancak mobilya sektörü deneyimleri maalesef yoktu. Üst kadrolardan alt kadrolara sektörün dinamiklerine hakim bir ekip kurduk.” Çelik Motor’un genel müdürü Özgür Maraş ise göreve geldikten sonra C seviyede yüzde 20’lik değişim yaptığını belirtiyor ve ekliyor: “Bu değişimin yanı sıra yeni pozisyonlar ve birimler de açtık. Bu dönemde satın almayı ve kısa dönem kiralamayı da kendime bağladım.” 

DEĞİŞİM GEREKLİ Mİ? 

Bir bölüm lider ve danışman, yeni CEO ile birlikte yönetim ekibinde değişimin şart olmadığını savunuyor. One- World Consulting Yönetici Ortağı Tim Bright, “Yeni bir CEO geldiğinde, üst düzeyde revizyon şart değildir. Bu, işin durumuna, CEO’nun ekibini ve işi nasıl yönetmek istediğine göre değişir” diyor. Ancak Türkiye’deki eğilim, iş yapış kültürü nedeniyle biraz farklı. Tim Bright, “Türkiye, ilişkiye odaklı bir kültüre sahip. Bu nedenle CEO’lar, başka ülkelere oranla, ekip üyelerini değiştirmeye daha yatkın gibi görünüyor. Özellikle daha önce birlikte çalıştıkları kişilerle çalışmayı tercih ediyorlar” diye konuşuyor. HumanGroup Genel Müdürü Gaye Özcan da her CEO değişikliğinin, üst yönetimde de değişiklik olacağı anlamına gelmeyeceğini belirtiyor. Reckitt Benckiser Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Caner Tunaman da değişimin şart olmadığına inananlardan. “Kendi deneyimlerimde çok az değişiklik yaptım. Çünkü adam kazanmak kaybetmekten zordur” diyen Tunaman, yeni pozisyonlar açmak veya yeni isimler almak yerine sadeleşme yolunda değişim yapmayı tercih ettiğini söylüyor. Saray Bisküvi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Özdağ da ekip değişiminin elzem olmadığına dikkat çekiyor ve ekliyor: “Şirketler kendi dinamikleri, ihtiyaçları doğrultusunda ekip yeniliklerine gidebiliyor ama CEO değişimle birlikte bir ekip değişimi de şart değil. Elbette her yeni yönetici firmaya yepyeni değerler, farklı bakış açıları katar. Ancak CEO’nun asıl yapması gereken, kadro değiştirmek yerine liderlik etmektir.” 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz