Yüksek kolesterol alarmı

Şirketlerin yüzde 72’si “yüksek kolesterol” yani “değişime direnç” sorunuyla karşı karşıya...

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yüksek kolesterol alarmı
Herkes artan sağlık ilgisi nedeniyle düzenli check up ve kolesterol başta olmak üzere çeşitli kontrollerini yaptırmaya artık daha fazla özen gösteriyor. Harvardlı akademisyenler başta olmak üzere danışmanların analizleri, şirketlerin de benzer bir takibe ihtiyaç duyduklarını, onları da kolesterol tehlikesinin beklediğini ortaya koyuyor. Türkiye’de 150 CEO ile yaptığımız anket ve dünyadaki deneyimler, gerçekten de “alarm” verecek nitelikte sonuçlar içeriyor. Şirketlerin yüzde 72’si “yüksek kolesterol” yani “değişime direnç” sorunuyla karşı karşıya... Yüzde 9’u ise geç kalmış durumda... Peki ya sizin şirketiniz? Vücudun doğal olarak ürettiği kolesterol, hücrelerin ve hormonların üretimine, organların işleyişine ve büyümesine yardımcı olur. Bununla birlikte kolesterolün fazlası bizi öldürebilir... Sağlıklı bir yaşam sürmek ve riskleri azaltmak isteyen bireyler, bu nedenle kolesterollerini kontrol altında tutmak için çaba gösterir.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Aslında iş dünyasında da benzer bir risk var. Şirketler de tıpkı insanlarda olduğu gibi etkinlik ve verimlilik için benzer bir arayışın peşinde. Zamanla tıkanan damarlar ve azalan etkinlik, şirketleri başarısızlığa iter.

Harvard Business School’dan Profesör Ranjay Gulati, London Business School’dan Profesör Phanish Puranam ve Doçent Freek Vermeulen, yaptıkları anket çalışmasıyla şirketler açısından bu durumun önemini gözler önüne serdi.

“Değişim Aşkına Değişim” (Change for Change’s Sake) adlı makalede, şirketlerin zamanla damarlarının tıkanmasını, değişime karşı ortaya çıkan direnci “yüksek kolesterol” olarak adlandırıyorlar.

Kolesterolün tek çaresinin ise “değişim” olduğunun altını çiziyorlar. Onlara göre, rekabette bir adım önde olmak için başarılı şirketlerin bile kendilerini “arada bir silkelemeleri ve periyodik olarak değişim projeleri” gerçekleştirmeleri gerekiyor. Çünkü, tıpkı son derece sağlıklı görünen insanlar gibi, şirketler de aslında damarlarının tıkandığını fark etmeyerek üstüne üstlük bir de bu sorunu görmezden gelme eğiliminde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz