Yürek, zeka, cesaret, şans başarıyı hangisi getirir?

Liderlerin karar alma sürecini etkileyen özellikler ve bu özellikleri iyi kullanan liderlerin öyküleri...

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yürek, zeka, cesaret, şans başarıyı hangisi getirir?


“İş planı yapmıyorlar”
Aslında başarılı işlere imza atan girişimcilerin yüzde 70’i bir iş planıyla işe başlamıyor. Sonuçta yürekten hareket eden liderler için amaç, şirketin, ürünün hatta kârın bile önüne geçiyor. Vimeo’nun kurucularından Zach Klein da amaç etrafında her türlü fedakarlığı katlanmış girişimcilerden... Klein’ın 2004 yılında kurduğu Vimeo, Kasım 2011’de aylık 65 milyon ziyaretçiye ve 8 milyondan fazla kayıtlı kullanıcıya ulaştı. Klein, ‘Vimeo aşkın bir ürünüdür. Uygulayabileceğim pek çok fikir arasından her zaman aşık olduklarımı seçerim. Daha sonra bunlar arasından devam ettirebileceklerime odaklanırım’ diyerek işine nasıl tutkuyla bağlı olduğunu anlatıyor. İncelendiğinde ise Zach Klein’ın girişimcilik DNA’sında yüzde 48 oranında yürek, yüzde 26 oranında şans, yüzde 22 oranında cesaret, yüzde 4 oranında aklın mevcut olduğunu söylemek mümkün.

Amaca yönelmeyi seviyorlar

Cue Ball’un ortaklarından ve McDonald’s Venture’ın eski genel müdürü Mats Lederhausen da ‘Eğer güçlü bir iş kuracaksanız işe güçlü bir amaçla başlayın’ diyor. Bir işin başarılı olması için otantik, ilham veren ve hizmet sunan bir amaç etrafında şekillenmesi gerektiğini söylüyor. Mats’e göre, üründen önce amaç, kârdan önce de ürün geliyor. Ancak amaç sahibi olmak kârsız bir iş yapmak anlamına da gelmiyor... Amacı olan ve yüreğiyle hareket eden girişimciler, insanlar tarafından benimseniyor. Onların yarattığı işler yok olduğunda insanlar o işi özlüyor. Lederhausen, bu bakış açısı sayesinde önemli başarılara da imza atmış bir girişimci. Kariyerine McDonald’s’da kasada başlayan isim, kısa zamanda 150 franchise’ın kurucu operatörü olmayı başarıyor. En sonunda da McDonald’s Venture’ın genel müdürü oluyor ve Pret A Manger, Chipotle ve RedBox gibi çok başarılı konseptlere imza atıyor. Lederhausen liderlik felsefesini ise şöyle özetliyor: ‘Benim felsefem yürekten işi yapmak ve sahici olmakla ilgili. Sonuçta kuracağınız iş ve tüketici aynı ilahinin etrafında toplanmalı.’

2- ZEKA İLERİYE GÖTÜRÜYOR

Zekasıyla hareket eden iş insanlarına gelince... Bu tipteki iş insanları mantık çerçevesinde, gerçekler ışığında karar veriyor. Onlar işlerini, delege ederek, kesin hedefler koyarak, yükümlülük üzerine bir sistem oturtarak, stratejiyi belirleyerek, birinci sınıf performansı vurgulayarak yönetiyor. Bu kişilerin birkaç tipe ayrıldığını da belirtmek gerek. Bunlardan kimi kitap zekası, kimi sokak, kimi yaratıcılık, kimi ise insan zekasına sahip. Zekasıyla hareket eden iş insanları her zaman odak iş fikrini bulan kişi olmayabiliyor. Ancak bu fikri iyice anlamak, yakalamak, çerçevelemek ve kendi özünde geliştirmek konusunda önemli bir yeteneğe sahip oluyorlar. Fikirleri, trendleri ve yaklaşımları diğerlerinden daha önce ve hızlı birbirine bağlıyorlar. Başkalarının kaos olarak gördüğü işlerde mantığı, algıyı, zekayı, deneyimi ve pazarla ilgili bilgiyi kullanıyor ve işi ileriye götürüyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz