AR-GE işimizin can damarı

BSH Ev Aletleri CEO'su Norbert Klein, Türkiye'deki tesislerinde çalışan her iki AR-GE personelinden birinin her yıl patente konu olan yeni bir buluşa imza attığını belirtti.

21.05.2014 23:27:250
Paylaş Tweet Paylaş
AR-GE işimizin can damarı

BSH’nın son dönemde odaklandığı sanal gerçeklik teknolojisi hakkında bilgi verir misiniz? Bu teknoloji sayesinde BSH bugün neler yapabiliyor?
Bilgi teknolojisinin, ürün geliştirme sürecindeki önemi gün geçtikçe artıyor. Aynı zamanda tüketicilere zamandan kazandıracak yeni ürünleri de bir an önce pazara sunmak gerekiyor. işte bu iki gerçeği harmanlayan BSH Grubu, Avrupa’nın en büyük ve modern “sanal gerçeklik” projeksiyon sistemine sahip bulunuyor.

Bu sayede gelecekteki ürünler, geliştirme süreçlerindeki herhangi bir aşamada bir bilgisayardaki dijital temsili üzerinden denenebiliyor. Tasarım kısmında ise bu teknoloji sayesinde belli başlı ölçümler, değerlendirmeler gerçekleştiriliyor, kararlar alınıyor ve gerçek ürün hayata geçmeden önce müşteri kabul düzeyi testleri yapılabiliyor.

Böylece ürün daha hayata geçirilmeden önce tüketici kabul testleri mümkün oluyor. 2011 yılının başından bu yana Almanya'nın Bavaria eyaletindeki dört dörtlük sanal gerçeklikle (VR) donatılmış bir laboratuvarda deneyler yapılıyor. BSH tasarımcıları, kendi elektrikli ev aletlerini optimum kılmak için simülasyonlardan faydalanıyor.

Geçmişte üzerinde deneme yapılan test araçları ya da prototiplerin yerini, bugün sanal gerçeklik sayesinde elektrikli ev aletleri için hazırlanmış tasarımlar aldı. Bu sanal gerçeklik laboratuvarıyla enerji ve malzeme tasarrufu konseptlerinin presleme araçları üretilmeden önce gerçek hayata uygulanabilmesi mümkün oluyor.

Sanal yöntemler en çok mühendislerin ürün tasarımı, çalışması ve ilk proje aşamalarında malzeme seçiminde daha isabetli kararlar almasında kullanılıyor. Ürün tasarımına odaklanan ikinci bir laboratuvarımız da Almanya Münih’deki genel müdürlük binamızda bulunuyor.

Burada sanal modeller üretiliyor. Normalde bir tasarım fikrinin artık değiştirilmeyecek haliyle bitmiş bir ürüne dönüşmesi için 4 haftalık bir süre gerekirken; sanal modeller sayesinde her türlü fikir, imgeleme ve malzeme özellikleri üretmek de dahil olmak üzere artık bu süreç iki günden fazla sürmüyor.

Bu laboratuvarda silikonlar, plastik sabunlar, suni tahtalar, reçineler, boyalar, metaller ve elektronik bileşenler kullanılarak sanal modeller yaratılıyor. Çok sayıda ödül kazanmış olan Zeolite kurutma teknolojisinin ve her yıkamada sadece 6,5 litre gibi az miktarda su tüketimi sağlayan akıllı su yönetimi sisteminin arkasında yatan fikir ve konseptlerin tamamı, yetkinlik merkezinde ortaya çıktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz