AR-GE işimizin can damarı

BSH Ev Aletleri CEO'su Norbert Klein, Türkiye'deki tesislerinde çalışan her iki AR-GE personelinden birinin her yıl patente konu olan yeni bir buluşa imza attığını belirtti.

21.05.2014 23:27:250
Paylaş Tweet Paylaş
AR-GE işimizin can damarı

BSH AR-GE’ye yıllık gelirlerinin yüzde kaçını ayırıyor? Bunun sonucunu nasıl alıyorsunuz?
BSH Grubu, yıllık global cirosunun yüzde 3’ünü AR-GE yatırımlarına ayırıyor ve bunun sonucunda günde en az 3 patentli yenilik geliştiriyor.

Şirketler artık inovasyon konusunda kendi sınırlarının dışına çıkarak müşterilerini ve diğer paydaşları da sürece dahil ediyor. Siz bu kapsamda neler yapıyorsunuz?
Bugünün bilinçli tüketicisinin ihtiyaçlarına ve beklentilerine cevap vermek için öncelikle müşterinin ne istediğini bilmek gerekiyor. Bunun için de toplumsal ve ekonomik trendler önceden tespit edilebilmeli. BSH gibi global düzeyde faaliyet gösteren bir şirkette gelecekte başarılı olabilmek için trendlerin önceden belirlenmesi çok önemli.

BSH bu amaçla, çok sayıda farklı veri kaynağından bilgi topluyor ve ardından bu bilgiler, trend ve inovasyon ekibi tarafından analiz edilerek daraltılıyor. Böylece, 15 yıl gibi uzun bir süreyi kapsayacak şekilde piyasaya ilişkin trendler belirleniyor.

Öte yandan sürdürülebilirlik yaklaşımımızı da tüketicinin değişen algısı ve beklentileri üzerinde şekillendirdik. Bunun geri dönüşleri de son derece olumlu oldu. Hem müşterilerimizden hem diğer paydaşlarımızdan sürekli geliştirdiğimiz sürdürülebilir iş modelimiz hakkında yapıcı ve cesaret verici tepkiler alıyoruz.  Tüketicinin sürdürülebilir üretim modeliyle üretilen ürünlere gösterdiği ilgi, doğal olarak satış rakamlarına da olumlu şekilde yansıyor.

Şirket genelinde inovasyon kültürünün daha da yayılması için neler yapılıyor?
İnovasyon ve enerji verimliliğinde beyaz eşya sektörünün lider şirketi BSH Ev Aletleri olarak, Bosch, Siemens, Profilo ve Gaggenau markalarımızla, ev aletleri kullanıcılarının akıllı çözümlerden yararlanarak doğal dengeyi korumalarına yardımcı olacak lider teknolojiler geliştiriyoruz.

Ürün geliştirmeden üretime, kullanımdan geri dönüşüme kadar değer zincirinin her aşamasında doğal kaynak tüketimini en düşük seviyeye indirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Sürdürülebilir üretimde en kilit faktörün inovasyon yaratmak olduğunun bilincindeyiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz