"Büyük balığı yutma zamanı"

“Eğer tüketiciyle doğru bir iletişim kurarlarsa lider de olabilirler”

1.09.2009 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Büyük balığı yutma zamanı"

Tüketiciler yıllarca Starbucks’ta bir bardak kahveye 4 dolar ödedi. Dunkin Donut ve diğer kahve markaları ise bu paranın tam bir saçmalık olduğunu vurguladı. Ama olayın sadece fiyatın ucuzluğu değil, markanın değerini tüketiciye sunan, tüketicinin de kendini mutlu hissettiği bir ortam olması lazım. Aynı zamanda Ikea örneğine bakalım. Ikea, sadece ucuz fiyatlı ürün sunmuyor, ürün tasarımına da dikkat ediyor. Tüketiciler bu ücreti severek veriyor.
Öte yandan her marka fiyat indirimini gerçekleştiremez. Buna finansal gücü yetmeyebilir. Herkesin fiyat indirimi yaparak krizden fırsat çıkarması da gerekmez. Önemli olan ürünlerin ne sunduğunu tüketicilere anlatmak. Tüketicilere eğlence sunan ya da onları mutlu eden bir konsept de yaratılabilir.
Capital:  Sizce kriz lider markaları yerinden oynatır mı? Lider markalara meydan okuyan markalar krizde zirveye yükselebilir mi?
Bence bu kriz, meydan okuyan markalara çok sayıda fırsat sunuyor. Eğer tüketiciyle doğru bir iletişim kurarlarsa o zaman lider de olabilirler.
Capital:  Lider markaları bekleyen riskler neler?
İnternet hala insanların sevgilisi. Ancak arama motorlarına ‘Google nefret’ kelimelerine girip tıkladığınızda 373 milyon Google’dan nefret eden geri dönüş aldığınızı göreceksiniz. Ne kadar süre sonra bu kadar sevdiğimiz bir markayı canavara dönüştürüyoruz? Sektöründe dominant lider olan Google, Microsoft veya Tesco gibi markalar nasıl bu durumdan kendilerini kurtaracak?
Capital:  Pazar lideri şirketlere çevik rakiplerine karşı doğru stratejiler izleyebilmeleri, doğru hamleler yapabilmeleri için neler tavsiye ediyorsunuz?
Pazar lideri şirketlerin bazen medyanın başarılı kişiliklerinden öğrenecekleri çok şey oluyor. Oprah Winfrey, kesinlikle çok başarılı bir meydan okuyucu. Winfrey, Amerika’da yayınlanan benzeri talk show programlarından ve erkek beyaz rakiplerinden çok daha başarılı çıktı. Çünkü Winfrey, programa duygularını, sıcaklığını ve kişisel empatisini katıyor.
Talk show’lar genellikle en başta izlenme açısından yükselişe geçer ardından da oranları düşer. Oprah için bu durum geçerli olmadı. Jerry Springer, Oprah’a rakip olarak çıktı. Springer, kendi talk show’unda daha tiyatral ve insan davranışlarını öne çıkaran bir program hazırladı. Oprah da aynı formatta programını hazırlayıp rakip olabilirdi. Kendi programının farkını ortaya çıkaran içerikler hazırladı.
Oprah, medyada farklı oluşumları ortaya çıkardı. Bir dergi ve yeni uygulamaları içeriğine soktu. Bir kitap kulübü kurarak yeni katılımcılar ekledi. Meydan okuyucu kişiliğini hiç bırakmayarak rating rekorları kırdı, milyarder oldu. Onun meydan okuyucu karakteri sadece talk show’unda sınırlı kalmadı. Çocuk istismarı, şiddet gibi konularda da bu kişiliğini korudu. Oprah, bu kadar büyük bir marka oldu ama asla nefret edilen bir canavar haline dönüşmedi. Meydan okuyucu özelliğini koruyarak halkın yararına yaptığı sosyal sorumluluklarla pekiştirdi. Halkın sevgisini kazandı.
Capital:  Lider şirketler nerede hata yapıyorlar da halkın gözünde canavara veya hantal bir deve dönüşüyorlar?
-  Şirketler, büyük kazanç elde edecekleri detaylara takılıp küçük detayları kaçırabiliyorlar. Oysa o küçük detaylar onları rakiplerinin önüne geçirecek potansiyel güç. Örneğin Netflix, Amerikan film kulübü şirketi çok ses getiren bir kampanya gerçekleştirdi. ‘Filmler geç getirildiğinde müşterilerden ücret alınmayacak’ diye. Bu doğru bir stratejiydi ama aylık üyeliğe ekstra para yüklediler. Bu ayrıntıyı da bu sesli kampanya ile dağıttılar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.