Her yıl 1 proje lanse edeceğiz

Borusan Holding Strateji, İş Geliştirme ve Inovasyon Genel Müdür Yardımcısı Lale Ergin Arat ile holdingin inovasyona bakışını, süreçlerini konuştuk.

29.03.2014 22:15:240
Paylaş Tweet Paylaş
Her yıl 1 proje lanse edeceğiz

Biz de “Aslında hiç yapmadığımız neler yapabiliriz, müşterilerimizin bizim ürünlerimizin yanında nelere ihtiyacı var, Borusan’ın güven ve imajını kullanarak başka ne tip hizmetler ve ürünler üretebiliriz” diyerek çeşitlendirme yoluna gitmeye karar verdik.

Bu da bizi inovasyona, yani grubumuzdaki tanımıyla yeni ürün ve hizmet geliştirmeye yönlendirdi. insanlar artık sadece yaptığı işe değil, ‘Başka neler yapabilirim’ şeklinde de bakıyor; satışçı “Başka neler kullanıyorsun, neye ihtiyacın var’ diye sorarak müşteri ihtiyacına odaklanıyor. Dolayısıyla biz inovasyonu bütün organizasyona yayılacak kültürel bir değişim olarak görüyoruz.

70 yıllık bir şirkette değişim yaratmanın zorlu bir süreç olduğuna değiniyorsunuz. Karşınıza ne gibi sorunlar çıktı?
İlk karşılaştığımız sorun, “inovasyon bir süreç değildir. Ele avuca sığmaz, kalıba girmez. Yaratıcılık ve yeniliktir” diye düşünmekti. Ancak günün sonunda anladık ki bu bir süreç! Şirketlerin satın alma, finansman, stratejik pazarlama gibi birçok süreci var ve yeni ürün, hizmet üretmek de bir odak, strateji, öncelik ve ona yönelmiş kaynaklar gerektiriyor.

Yani çalışanlara ne kadar esneklik tanırsanız tanıyın, giriş çıkış saatlerini serbest bırakın, haftanın bir günü çimenlere yatıp düşünsünler deyin, bütün bunlar belli fikirlerin ortaya çıkmasını sağlıyor ama fikrin sürdürülüp ticari bir ürün haline dönüşmesini sağlamıyor. Nereden başlayacağımızı bilememe sorununu da yaşadık.

Bunun herkesin katılımıyla yapılacak bir şey olduğunu düşünürken şu an diyoruz ki “50 kişinin haftada 1 saati yerine 1 kişinin haftada 50 saati, inovasyon için çok değerli bir katılımcılık.”

Çalışanların bu sürece katılması, fikir üretmesi önemli ama bu onların asli sorumluluğu değil. Dolayısıyla şirkette bunun asli sorumlusu olan insanların olması gerektiğini öğrendik. Bu organizasyonları oluşturarak süreçlerimize çok ciddi bir ivme kazandırdık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.