Liderlerin yeni yıl hesapları

CEO'ların ajandasında neler var?

17.07.2015 20:48:230
Paylaş Tweet Paylaş
Liderlerin yeni yıl hesapları

PİRAYE ANTİKA/HSBC TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ
BANKACILAR 2010'DA NELER KONUŞACAK?

2010’DA TEMKİNLİ GİDİŞ 2010 yılında ekonominin seyri ile ilgili soru işaretleri sürüyor. Biz HSBC olarak gelecek yıla ilişkin “temkinli iyimser” bir bakış açısına sahibiz. Şu anda bankalarda özel sektöre aktarılmayı bekleyen bir likidite fazlası var. 2010’da Türkiye’de beklenen yüzde 3’lük büyümeyi rahatlıkla finanse edebilecek kaynak bulunuyor.
2011 İÇİN RİSKLER VAR MI? Ancak büyüme hızlı olursa kaynak tarafında sorun yaşayabiliriz. İç tasarruf miktarı da yeterli düzeyde bulunmuyor. Dolayısıyla Türkiye’nin büyümesi, gerekli kaynağın ne zaman sağlanacağına bağlı olacak. 2010’un geçiş yılı olacağını düşünüyoruz. 2011 ile ilgili soru işaretleri daha fazla, çünkü asıl finansman ihtiyacı o zaman ortaya çıkacak.
SEKTÖRDE KONSOLİDASYON 2009 yılında düşen faizlerin etkisiyle bankalar, devlet iç borçlanma senetlerinden önemli miktarda kârlar elde etti. Ancak önümüzdeki dönemde bankacılıkta kâr etmek çok zor olacak. 2009 yılındaki yüksek kârlılıklar 2010’da azalacak. Dolayısıyla sektörde bir konsolidasyon bekliyoruz. RİSK YÖNETİMİ ÖNE ÇIKACAK Gelişmiş ülkelerde yaşanan toksik varlık sorunu da bizde bulunmuyor. Gelecek yıl sorunlu kredilerde artış olsa dahi bunun sektör açısından ciddi bir sıkıntı yaratmasını beklemiyorum. Ancak sektör bundan sonra risk ağırlıklı müşteri yönetimine daha fazla yönelecek ve yeni kredilerde bankalar riske çok önem verecek.
OPERASYONEL KÂRLILIK GÜNDEMDE 2010 yılında faiz oranlarında yavaş yavaş yukarı yönlü bir hareket bekliyorum. Ancak zamanlaması ve hızını tahmin etmek güç. Türkiye’de bugün bankaların sermaye yeterliliği konusunda bir sıkıntısı yok. Uzun vadede sıkıntının operasyonel kârlılık tarafında olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle ölçek ekonomisi önem kazanacaktır.
MALİYET KONTROLÜ VE VERİMLİLİK Çünkü sektörde sermaye piyasalarından elde edilen kârları hariç tutarsanız, ana işkollarından yaratılan kârlılık hayli düşük seviyelerde bulunuyor. Uzun dönemde bunu iyileştirmek gerekiyor. Faizlerin bu kadar hızlı düştüğü bir ortam daha yaşamayacağız. Dolayısıyla bankalar bu dönemde verimlilik artışına, risk yönetimine ve maliyet kontrolüne önem vermek durumunda kalacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz