Müşteri neler yarattı?

Müşterim ne ister? İşte tüm şirketlerin yanıtını aradığı, yanıtı da sürekli değişen büyük soru bu... Aslında müşterinin yeni talepleri sonsuza kadar bitmeyeceği için yenilik de inovasyon da hiç bitmeyecek.

18.05.2014 20:47:530
Paylaş Tweet Paylaş
Müşteri neler yarattı?

Şarküteri kategorisinde de salam tüketiminde karşılaşılan sorunları araştırdık ve gördük ki salamın hepsinin bitirilememesi nedeniyle açık kalan kısmın kuruyup bozulması sorun yaratıyor.

Salam pazarında en küçük gramaj 225-250 gr aralığındaydı ve bu tek seferde tüketim için yüksek bir gramajdı. Bu nedenle tek seferde tüketilip bitecek Pınar Aç-Bitir’i geliştirdik.” Pepsico Pazarlama Müdürü Didem Şinik, tüketici araştırmalarından Türkiye’de cipsin evde hazırlanan baharatlı yoğurtlarla tüketildiğini öğrendiklerini ve bu cips, yoğurt birlikteliğinden ilham alarak yoğurdun kolay yenilebilmesi için Lay’s Kaşık Cips’i yarattıklarını söylüyor.

SENSÖR VE MOBİL TEKNOLOJİSİ LASTİKTE
Otomotiv ve otomotiv sektörüne hizmet eden lastik sektöründe de müşteriler inovasyonlara her geçen gün daha çok yön veriyor. Türk Pirelli Ticaret Direktörü Aşkın Bedük, Cyberfleet isimli yeni bir teknolojinin çıkış hikayesini şöyle anlatıyor:

“Filoların ve lojistik şirketlerinin en büyük maliyet kalemini yakıt tüketimi ve lastikler oluşturuyor. Ayrıca, lastikler trafik kazalarının sebeplerinde ikinci sırada yer alıyor. Türkiye’de araçlarda mekanik kusurdan meydana gelen kazaların yüzde 60’ı lastikten kaynaklanıyor.

Bu verilerden yola çıkarak, ‘Yenilikçi Sürüş Teknolojisi’ adını verdiğimiz Cyberfleet isimli çok yeni bir teknolojiyi pazara sunduk. Cyberfleet, ağır vasıta lastiklerine yerleştirilen sensörler sayesinde hava basıncı, lastik ısısı gibi verileri internet üzerinden ve SMS ile sürücü ve filo yöneticisine aktaran akıllı bir teknoloji.

Dünyada ve Türkiye’de bir ilk olan CyberFleet teknolojisi, yakıt tasarrufunun yanı sıra lastiklerde oluşabilecek problemleri de minimuma indirerek dayanıklılık süresini uzatıyor ve kazaların azalmasını sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz