Müthiş düşüş

Ürün stok tutma süresi, 2008 yılında 45 günken 2012 yılında 37,8 güne düşmüş durumda.

21.09.2014 08:36:170
Paylaş Tweet Paylaş
Müthiş düşüş


Aylık olarak sonuçları takip ediyoruz. Yarı mamul stok devir hızı değişimleri ise atıl malzemelerin kontrolü, tedarikçilere uygun miktarlarda stok tutturmakla mümkün oluyor. Bunun için kullandığımız SAP sistemiyle etkileşim içinde olan tedarikçi portal kullanımı büyük önem arz ediyor. Yalın üretim felsefesini işin içine dahil ederek sistemimizi çok iyi kurduk.”

5 yıl öncesine göre stok süresini 40 günden 25 güne düşüren Eğretli Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Galip Eğretli ise süreyi azaltmanın nakit akışı ve geç tahsilatları tolere etme anlamında ciddi avantajları olduğuna dikkat çekiyor. Eğretli, “Mevsimsel dalgalanmaları da dikkate alarak doğru talep tahmini ve güncel stok kontrolüyle doğru tarihte doğru miktarda sipariş veriyoruz” diyor.

İnoksan Mutfak CEO’su Gürhan Akdoğan, her zaman stok sürelerini düşürmeye çalıştıklarını söylüyor ve devam ediyor: “Tedarikçileri geliştiriyoruz. İlk hammadde malzemenin stoklara değil hatlardaki üretim aşamasına teslimini sağlayacak uygulamaları hayata geçiriyoruz. Üretim sürelerini azaltacak yeni imalat usulleri ve teknoloji kullanımını sahada uygulamaya sokuyoruz. Yalın üretim tekniklerini uyguluyor, sürekli tedarik sürecini iyileştiriyoruz.”

İLHAN İL / TEPE HOME YÖNETİM KURULU BAŞKANI
“TALEBİ DOĞRU TAHMİN ETMEK KRİTİK”
OPTİMUM STOK

2012 yılının mart ayında şirketimizin “Mutluluk evinizde başlar” mottosundan yola çıkarak “Mutluluk optimum stokla başlar” isimli bir stok farkındalığı çalışması başlattık. Bu çalışma sonucunda son 2 yılda çarpıcı sonuçlar elde ettik. Mamul ürün stok tutma süremiz 2010 sonunda 140 günden 2013 sonu itibarıyla 118 güne düştü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz