Önceliğimiz inovasyon

TÜSİAD Bilgi Toplumu, Bilgi İletişim Teknolojileri ve İnovasyon Komisyonu Başkanı Esin Güral Argat’ın sorularımızı yanıtladı.

1 MAYIS, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
Önceliğimiz inovasyon
Esin Gürai Argat, TÜSÎAD Bilgi Toplumu, Bilgi İletişim Teknolojileri ve İnovasyon Komisyonu'nun başkanlığını yapıyor. Ona göre rekabette bilim, teknoloji ve teknolojik inovasyondaki üstünlük belirleyici. İşte bu nedenle inovasyon yetkinliğinin geliştirilmesinin kendileri için öncelikli konu olduğunu söylüyor. Argat, "İnovasyonda yetkinleşilmesi, rekabet gücü artışıyla beraber ekonomik büyümeye de katkıda bulunacak" diyor.

Esin Güral Argat, TÜSİAD Bilgi Toplumu, Bilgi İletişim Teknolojileri ve İnovasyon Komisyonu’nun başkanı. Komisyon, Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde, inovasyon, AR-GE, e-devlet ve başta bilişim teknolojileri olmak üzere teknoloji politikalarını destekleyici çalışmalar yapıyor. Argat da komisyon kapsamında “Bilgi Teknolojileri ve Telekomünikasyon Çalışma Grubu” ile “İnovasyon ve Teknoloji Çalışma Grubu”nun liderliğini yürütüyor. Türkiye’nin ve iş dünyasının en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan TÜSİADın inovasyonu böyle bir başkanlık düzeyinde sahiplenmesi oldukça önemli. Argat, “Dünya pazarlarındaki rekabet üstünlüğü yarışında bilim, teknoloji ve teknolojik inovasyondaki üstünlük belirleyici oluyor. Bu nedenle bilim ve teknolojiyi ekonomik ve toplumsal faydaya dönüştürmek için inovasyon yetkinliğimizin gelişmesini öncelikli konu olarak görüyoruz. İnovasyonda yetkinleşilmesi, rekabet gücü artışıyla beraber ekonomik büyümeye de katkıda bulunacak” diyor.

Türkiye’nin dünya inovasyon ligindeki yerinin daha yukarılara taşınması için bilgiye ucuz erişime ve sorgulayıcı bir eğitim sistemi gerekliliğine dikkat çeken Argat, “Ülkemiz ekonomisinin inovasyona dayalı bir ekonomi olmasını istiyorsak bunun yolu, elbette daha çok yenilikçi şirket kurulmasını sağlamak olmalı. Katma değeri yüksek, girişimciliği destekleyen bir finans yapısı ve mevzuat önem taşıyor” diye konuşuyor. TÜSİAD Bilgi Toplumu, Bilgi İletişim Teknolojileri ve İnovasyon Komisyonu Başkanı Esin Güral Argat’ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

TÜSİAD, Türkiye’nin en etkin STK’larından biri. Gelecekte var olmasında inovasyonun nasıl bir payı olacak?

- Dünya pazarlarındaki rekabet üstünlüğü yarışında bilim, teknoloji ve teknolojik inovasyondaki üstünlük belirleyici oluyor. Bu nedenle bilim ve teknolojiyi ekonomik ve toplumsal faydaya dönüştürmek için inovasyon
yetkinliğimizin gelişmesini, öncelikli konu olarak görüyoruz. İnovasyonda yetkinleşilmesi, rekabet gücü artışıyla beraber ekonomik büyümeye de katkıda bulunacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.