Sensör teknolojileri geleceği belirleyecek

Bosch Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Dr. Volkmar Denner’in Stuttgart şehrindeki merkezinde sorularımızı yanıtladı.

28.08.2014 22:03:430
Paylaş Tweet Paylaş
Sensör teknolojileri geleceği belirleyecek
2015'te 5 milyar insan, 6 milyar cihazla konuşuyor olacak. Burada ise başrol sensörlere düşecek. Alman Bosch Grubu da bu oyunda önemli bir rol oynamaya hazırlanıyor. Bosch Grubu CEO'su Dr. Volkmar Denner, özel uzmanlık alanları olan sensör teknolojisinin, gelecekte belirleyici bir rol üstleneceğine dikkat çekiyor.

Denner, "Otomobillerden ev aletleri ve makinelere kadar her şey, daha önce hiç olmadığı kadar hassas, akıllı ve iletişimsel olacak" diye konuşuyor. Bosch Grubu otomotiv teknolojileri, sanayi teknolojileri, enerji ve bina teknolojileri ve dayanıklı tüketim malları olmak üzere 4 sektörde faaliyet gösteriyor. 2013’te AR-GE’ye 4,5 milyar Euro yatırım yapan grup, aynı yıl 5 bin patent başvurusu yaptı.

Bosch Grubu dizel enjeksiyon sistemlerinden sensörlere, otonom sürüşten akıllı geleceğe, yani “yeni” olan her şeye liderlik ediyor. Bosch Grubu CEO’su Dr. Volkmar Denner, “Sensör teknolojisi, şirketin gelecekteki satış hacmini artırmasının en önemli noktalarından biri. Mikro mekanik sensörler alanında lider olan Bosch, internet üzerinde nesneleri birbirine bağlamak için gereken bu en önemli teknolojiyi sağlıyor.

Bosch’un stratejik hedefi bağlı mobilite, bağlı endüstri, bağlı enerji sistemleri ve bağlı binalar için çözümler üretmek” diyor. Denner, 2013’te pazar lideri olarak 1 milyar sensör ürettiklerini 2014’te ise bu rakamın 1,3 milyara yükseleceğini açıklıyor. “Şimdi yeni bir resim ortaya çıkıyor: Teknolojiyi canlandırıyoruz.

Sensörlerimiz teknolojiye dokunma hissi veriyor ve nesnelerin interneti ve hizmetler aracılığıyla teknolojinin konuşmasını sağlıyoruz” diyen Denner, otomobillerden ev aletlerine ve makinelere kadar her şeyin daha önce hiç olmadığı kadar hassas, akıllı ve iletişimsel olacağına dikkat çekiyor ve ekliyor:

“Böylece birçok yeni alet ortaya çıkacak, ister otonom sürüş ister akıllı evden konuşalım, konfor, güvenlik ve verimliliğin kalitesi gelişiyor.” Bosch Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Dr. Volkmar Denner’in Stuttgart şehrindeki merkezinde sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz