Yaratıcı 40 ürün şirkete ne kattı?

Pek çok şirket yeni ürün stratejisini yenilikçilik üzerine kurmuş durumda. İnovatif yeni ürünleriyle fark yaratırken, cirolarını ve pazar paylarını artırıyorlar. Üstelik kullanabiliyor.

28.08.2014 22:21:420
Paylaş Tweet Paylaş
Yaratıcı 40 ürün şirkete ne kattı?
Innovation&Strategy, Türkiye'de faaliyet gösteren 40 şirketin son çıkardığı yenilikçi ürünlerin ekonomiye ve şirketlere katkısını araştırdı. Yeni elektrik süpürgesi modeli sayesinde üretimini 6 yılda 20 kat artıran Arnica, cirosunun yüzde 11'ini çocukların sevgilisi haline gelen burgu peynirinden elde eden Muratbey Peynirleri gibi çok çarpıcı örneklerle karşılaştık...

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Arzum, 2011 yılında, dünyada ilk defa ekmeğin üstten değil de yandan sürgüyle içeri sokulduğu bir ekmek kızartma makinesi olan Fırrın’ı lanse etti. 2 yıl süren bir ürün geliştirme sürecinin ardından piyasaya sunulan Fırnn’ın diğer ekmek kızartma makinelerinden en büyük farkı her boyuttaki ekmeği sürgülü haznesi sayesinde rahatça kızartabilmesiydi.

Bu yeni ürün, IF Design, Design Turkey, Plus X ve Good Design Award ödüllerini kazandı. Özgün tasarımı ve ekmek kızartma ihtiyacına getirdiği yenilikçi çözümüyle büyük ilgi gördü ve Fırrın, Arzum’un ekmek kızartma makinesi satış adedini her yıl yüzde 50’ye yakın büyütmeye devam ediyor.

BRN Yatak ise rakiplerine göre daha az yer kaplayan ve ambalajıyla nakliye sorununu ortadan kaldıran Sleepbox’ı çıkardı. Özellikle şehir dışında öğrenim gören üniversiteli öğrenciler için kullanışlı bir ürün olan Sleepbox, tek bir ambalaj içinde, yatak, yastık, yorgan ve kılıfı barındırıyor.

Büyük marketlerde hemen satın alınabilecek bir ürün oluşu ve nakliye sıkıntısı olmaması nedeniyle ürün, Avrupalı perakende zincirlerinin de ilgisini çekti. BRN Yatak Genel Müdürü Berna İlter, “Pazarda daha önce böyle bir ürün yoktu. Satışlarımıza ciddi katkı sağladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz