Yıkıcı rüzgar

"1958 yılında 61 yıl olan ortalama bir şirketin yaşam süresi, 1980'de 25 yıla ve günümüzde ise 18 yıla düştü."

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yıkıcı rüzgar
Innosight'ın yaptığı araştrmaya göre S&P 500'de yer alan şirketler 1958'de ortalama 61 yıl boyunca bu endekste kalabiliyordu. Bugün bu süre sadece 18 yıla indi. Aynı araştırmaya göre şirketler güçten düşüyor. Bu sorunla mücadele etmenin en etkili yolu ise piyasadan önce kendi şirketinizde "yaratıcı yıkım" ile kucaklaşmaktır. Aşağıdaki makalede yaratıcı yıkımların nasıl rüzgara dönüştürülebileceği işleniyor. 2011 yılı biterken dünyadaki hemen hemen bütün haber vitrinlerinde, S&P 500’ün değerinin yıl boyunca endeksteki yüzde 0,4’lük düşüşle neredeyse hiç değişmediği gerçeğine dikkat çekiliyordu. Ancak her ne kadar bu piyasa performansıyla meşhur olsa da nadiren haberi yapılan konu ise bu endeksi oluşturan şirketlerde köklü bir değişikliğin yaşanıyor olmasıydı.

Son birkaç yıl içinde aralarında Eastman Kodak (2010), Radio Shack (2011) ve New York Times’ın da (2010) bulunduğu çok sayıda meşhur Amerikan şirketi, ABD’deki en yüksek piyasa değerlerine sahip şirketlerin barometre listesi sayılan S&P 500 Endeksi’nden çıkarıldı.

Bu tür elenmeler düzenli olarak gerçekleşir. Kodak’ın yerine bir bulut bilgisayar firması geçerken New York Times’ın yerine ise Netflix girdi. Eğer S&P 500 sıralamasından çıkarılmanın sebebi, bir şirket satın alma olayı değilse (NY Times’da olduğu gibi) kötü bir ciro performansının altını çizen bir sarsıntı veya işlem tahtasının kapatılması ya da (Kodak’taki gibi) iflas etme ihtimali olabilir. American Airlines’ın ana şirketi AMR’nin 2003 yılında bu endeksten çıkarılmasının sebebi ise iflastan korunma istediği (Chapter 11) akşamın ertesinde işlem tahtasının kapatılması olmuştu.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
2011 yılında ya piyasa değerinin düşmesi (örneğin Radio Shack’in hisse senedinin haziran ayı itibariyle hiçbir değeri yoktu) ya da bir şirket satın alma operasyonu yüzünden (örneğin eylül ayında National Semiconductor’ı Texas Instruments satın almıştı) bu listeden toplamda 23 şirket çıkarıldı. Bugün ortalama her iki haftada bir, herhangi bir S&P 500 şirketinin yerini başka biri alıyor ve şirketlerin silkelenme hızı zaman içinde giderek artıyor.

Neredeyse bir yüzyıllık piyasa verilerinden faydalanan bir Innosight araştırmasına göre S&P 500’de yer alan kuruluşlar, 1958 yılında ortalama 61 yıl boyunca bu endekste kalabiliyordu. 1980 yılı itibariyle ortalama kalış süresi yaklaşık 25 yıla düştü. Günümüzde ise 7 yıllık kayan ortalamalara göre bu süre sadece 18 yıla inmiş durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz