"Çevrimsel bir ekonomiye doğru: Philips CEO’su Frans van Houten"

Yeni bir ekonomik model, Hollandalı imalatçının kendi kaynak verimliliğini ve fınansal anlamda cazibesini artırmasına yardımcı oluyor.

7 HAZİRAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Çevrimsel bir ekonomiye doğru: Philips CEO’su Frans van Houten
Biz iki yıl önce, hem bir rekabet zorunluluğu olduğundan hem de kaynak sıkıntısı sorunundan kurtulan şirketlerin önemli bir avantaja sahip olduğu gerçeğinden yola çıkarak kendi stratejik vizyonumuz ve misyonumuzun içine çevrimsel ekonomi fikrini de eklemeye karar verdik.

Biz müşterilerin satın alma kararlarında, her geçen gün doğal kaynaklara daha fazla önem vereceklerine ve daha şimdiden görmekte olduğumuz üzere sorumlu davranan şirketleri daha çok tercih edeceklerine inanıyoruz. Çevrimsel bir ekonomiye yönelik ürünler ve hizmetler tasarlamak aynı zamanda şirketlere tasarruf etme imkanı da sunabilir.

İnsanların bu konuda ilk izlenimleri, genellikle bu ekstra sürecin maliyetleri artıracağı yönündedir. Ancak bu bakış açısı kesinlikle doğru değil. Biz aksine bu sayede yenilikçi düşünmenin önünün açıldığına ve yüksek kâr marjlarının üretilebildiğine şahit olduk.

Örneğin aydınlatma işimizde, hızla değişen teknolojiler ve ekonomik kriz yüzünden şirketler ve belediyeler önlerini göremediği için yüklü yatırımlara girişmeye hiç de istekli değil. Bu durum bizi aydınlatmayı bir hizmet olarak düşünmeye yöneltti.

Sonuçta bu müşteriler, neden aydınlatma armatürleri ve lamba satın alsın ki? Onların ihtiyacı olan bu armatürler ve lamba değil ışığın ta kendisi. Biz de bu yüzden şirketlerden oluşan müşterilerimiz için artık aydınlatmayı bir hizmet olarak satıyoruz.

Müşteriler bize sadece aydınlatma için ödeme yapıyor ve bu şekilde teknoloji riski ve yatırım tarafını biz hallediyoruz. Biz çoğu vakada malzemelerin geridönüşümü veya yeniden kullanılması için güncellenme vakti geldiğinde bu ekipmanları geri de alıyoruz.

Benzer şekilde belediyelerden oluşan müşterilerimiz için de artık Singapur’da sokak lambaları kurulumlarımız var ve hatta geçenlerde Buenos Aires’teki mevcut 125 bin sokak lambasının çoğunun önümüzdeki 3 yıl içinde LED lambalarla değiştirilmesini öngören bir ihaleyi de biz kazandık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz