Dengesiz dünya ne getirecek?

Pek çok dev şirketle çalışan, onlara yol gösteren "gözde danışman", geleceğe yönelik stratejik ve isabetli senaryolarıyla da tanınıyor.

1.05.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Dengesiz dünya ne getirecek?

A.T. Kearney, dünyanın en büyük danışmanlık şirketlerinden biri. Dünyanın en etkili danışmanlarından biri olarak gösterilen Paul Laudicina ise bu dev şirketin dünya başkanı. 2005 yılının en iyi iş kitaplarından "World Out of Balance" (Dengesiz Dünya) kitabının yazarı olan Laudicina, geleceğe yönelik isabetli tahminleriyle de tanınıyor. Ona göre iş dünyasının koşullarını etkileyen ve etkilemeye devam edecek 5 değişken var. Küreselleşme, doğal kaynaklar, demografi, tüketici davranışları ve teknolojideki dinamiklerin bugünden geleceğin tahminini kolaylaştırdığını söylüyor. A.T. Kearney'nin başkanı Paul Laudicina ile önümüzdeki 20 yıla damgasını vuracak trendleri, değişen koşulları, Türkiye'nin bu değişen tablodaki yerini konuştuk:

Capital: Şirketler gelecek 20 yıl için planlama yaparken hangi temel dinamikleri dikkate almalı?
- Kesin olarak söyleyebileceğimiz tek bir şey var. O da dünyanın 10 yıl sonra bugün olduğundan çok daha farklı olacağı... Son 50 yıldaki gelişmelere baktığımızda teknolojinin gelecekteki değişimin en büyük tetikleyicisi olacağını söylemek mümkün. Aynı zamanda ekonomilerin birbirlerine entegre olmaya başlaması da değişime neden olacak. Gelecekte insanların, ürünlerin, sermayenin ve fikirlerin hızlı hareket ettiğine tanık olacağız. Tüm bu varlıkların hızlı hareket etmesi ise çok hızlı ve umulanın dışında gelişmelerin ortaya çıkmasına neden olacak.

Capital: Ne tür değişimlerden bahsediyoruz?
- Bana göre dünyada iş dünyasının koşullarını etkileyen ve etkileyecek 5 değişken var. Bunlardan ilki küreselleşme. Küreselleşmenin getireceği değişimleri tahmin edebiliyoruz. Doğal kaynaklarla ilgili de verilere ulaşabiliyoruz. Demografik konularda yaşanan değişim ise yine değişimi tetikleyen etkenler arasında. Örneğin şu anda gelişmiş ülkelerde nüfusun yaşlandığını, gelişmekte olan ülkelerde ise genç nüfusun hakim olduğunu biliyoruz. Dördüncü olarak tüketici davranışlarındaki değişimleri ve beşinci olarak da teknolojiyi saymak mümkün. Bunlar karşısında önceden önlem alıp farklı senaryolara göre bugünü geleceğe göre planlayan şirketler bir adım önce geçecek. Ekonomik kriz, doğal felaket gibi kontrol edemediğimiz değişkenleri tahmin etmek ise güç.

Capital: Teknolojiden sıklıkla bahsediyorsunuz. Net olarak ne tür teknolojik değişimler kapıda?
- Pek çok teknolojik değişim gerçekleşecek. Bunların çoğunu öngöremeyeceğimizi de itiraf etmeliyiz. Yine de ipuçları olan bazı gelişmeler var. Bunlardan bir tanesi yaşam bilimleri (life sciences) alanında yaşananlar. Şu anda pek çok yaşam bilimci, son 25 yıla bakarak önümüzdeki yıllarda ortalama ömrün uzayacağını düşünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz