Güneş enerjisinin parlak potansiyeli

Maliyet avantajı nedeniyle üst düzey yöneticilerin radarına güneş enerjisi daha fazla giriyor.

1.08.2014 17:35:190
Paylaş Tweet Paylaş
Güneş enerjisinin parlak potansiyeli
Güneş enerjisinin ekonomiye olan katkısı giderek önem kazanıyor. Üretimin şaha kalktığı, teşviklerin yağmur gibi yağdığı ve yığınla yatırımcının kol gezdiği 2000’li yılların ortalarına kıyasla günümüzde bu enerji kaynağı açık ara farkla çok büyük bir rekabet gücü kazanmış durumda.

Düzinelerce güneş enerjisi şirketinin iflas ettiği, MAC Global Güneş Enerjisi Endeksi’nin yüzde 50 oranında düştüğü 2011 ila 2013 döneminde bile güneş enerjisi tüketimi artmaya devam etti.

Görsellere tıklayın.
Kâr-Zarar Cetveli:
Bu endüstrinin kısa vadeli performansı üzerinde pek çok farklı değişkenin olumsuz etkileri oldu. Bunlar arasında yaşanan finansal kriz, ucuz doğalgaz, nakit sıkıntısına düşmüş hükümetlerce azaltılan teşvikler ve Çinli güneş paneli üreticilerinden yapılan devasa boyutlardaki ithalat başı çekiyor.

Ancak tüm bunlar asla güneş enerjisinin potansiyelini azaltamadı. Hatta global kurulumlar 2006’dan bu yana ortalama her yıl yüzde 50’nin üzerinde arttı.

Ekonomik temeller
Bu müthiş potansiyeli tetikleyen en temel konu ise maliyetlerdeki keskin düşüş. 2008 yılında ABD’li hane tüketicilerinin evlerinin çatısına kendi sınıfının en iyisi olan güneş PV (fotovoltaik) sistemleri kurdurmaları için ödemeleri gereken maksimum bedel watt başına 7 dolar iken bu rakam 2013 yılında sadece 4 dolara düştü.

Bu azalışın en büyük nedeni ise üretime yönelik maliyetlerde görülen keskin düşüştü. GTM Research’e göre 2008 ila 2013 arası dönemde modül maliyetleri yılda ortalama yaklaşık yüzde 30 düştü. Toplam kurulumların ise 2009 yılındaki 1,7 gigawat hacminden 2013 sonu itibarıyla tahminen 11 gigawat’a yükselmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.