Kurul masası küçülüyor

Yönetim kurullarının küçülme süreci hızlandı.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kurul masası küçülüyor

PROFESYONELLEŞME EĞİLİMİ
Management Center Türkiye Yönetici Direktörü Tanyer Sönmezer, özellikle kurumsal yönetim endeksinde olmayan şirketlerde tamamen patrona yakın, aileyi bilen, güvenilir ve bir konuda uzmanlığı olan insanları ehliyetten çok ilişkiye göre davet edildiğini söylüyor ve ekliyor: “Ama önümüzdeki dönemde kurulların öneminin artacağına eminim.” Yönetim uzmanı Saide Kuzeyli ise son dönemlere kadar aile şirketi de olsa holding de olsa kurullarda karar, denetim, kontrol, değerlendirme ve danışma işlevlerinde “tek kişinin hakimiyetine” dikkat çekiyor. Kuzeyli, “Hala bu resim hakim olsa da giderek yasal düzenlemeler, yeni şirket ortaklıkları, değişen müşteri talepleri, pazar dinamikleri, global partnerlerin varlığı, rekabete karşı finansal ve stratejik olarak sağlam durma zorunluluğu ile yönetim kurulları daha profesyonelleşiyor” diyor.

Spencer Stuart İstanbul ofisinden yönetim danışmanı Hande Güngör ise bugün Türk şirketlerinin 5 kritere göre üye belirlediğini söylüyor ve bunları şöyle sıralıyor: “İş deneyimi, şirkete ve aileye yakınlık, kişilerarası ilişki yeteneği, saygınlık, iş dışında etkinlik.” PwC Danışmanlık Şirketinden Mert Emcan da kurullardaki profesyonelleşme adımlarını vurgularken “Deneyim olarak genel ve stratejik yönetim tecrübesi, aynı zamanda finansal bakış açısında sahip ve elbette geçmişte de yönetim kurulu üyeliği deneyimi olan, bunların dışında özellikle sektörel bilgisi ve geniş ilişki ağları olan kişilerin tercih edildiğini söyleyebiliriz” diyor.

HACI BOYDAK / BOYDAK HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
ÜYELERİMİZ TUM İS KOLLARIMIZI BİLİYOR'
9 ÜYELİ KURUL

Boydak Holding yönetim kurulu 9 üyeden oluşuyor, Kurulumuzda bir başkan, 2 başkan vekili ve 6 üye yer alıyor. Yönetim kurulumuzdaki üyelerin 7'si şirket hissedarı, 2 üye ise profesyonel yönetici. Yönetim kuruluna seçtiğimiz üyelerimizi belirlerken hem faaliyet gösterdiğimiz sektörlerdeki tecrübelerini hem de uzmanlık alanlarını dikkate alıyoruz.
TECRÜBE ŞART
Şu anda yönetim kurulumuzda görev alan üyelerimizin doğrudan sorumlu oldukları alanlar belirli olmasına karşın her bir üyemiz. Boydak Holding'in faaliyette bulunduğu tüm iş kollarında önemli bilgi ve deneyime sahip, Mobilya üretim, finans, enerji, yeni yatırımlar, endüstriyel ürünler, yurtiçi ve yurtdışı pazarlama konularında doğrudan sorumlu birer üyemiz bulunmakla birlikte tüm üyelerin tüm iş kollarıyla ilgili karar alma mekanizmasına katılımı sağlanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz