Kurul masası küçülüyor

Yönetim kurullarının küçülme süreci hızlandı.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kurul masası küçülüyor

YAPI ÖNEMLİ
Boydak Holding'in yönetim kurulu içerisinde bir iç denetim komitesi de bulunuyor. Yönetim kurulumuzun en büyük avantajı, üyelerimizin kendi ihtisasları dışında faaliyet gösterdiğimiz bütün sektörlerdeki bilgi birikimi ve tecrübesidir. Yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesinde ortaklık yapısı, sektörel bilgi birikimi, kurumsal kimliğin temsili, yönetim becerileri ve vizyoner yaklaşımlar en önemli kriterlerimiz.

ÜC ŞİRKETTE DURUM NASIL?
DEĞERLERİMİZE UYMALI

İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Perihan inci, holdingin yönetim kurulunda 2'si bağımsız olmak üzere 7 üyesi bulunduğunu söylüyor. İnci, “Bağımlı üyeler, inci Holding'in 5 ortağını temsil ediyor. Bu 5 temsilciden birini, yönetim kurul başkanı olarak belirliyoruz. Daha sonra bu 5 kişi, danışman yönetim kurulu üyelerini seçiyor. Bu üyelerin eksik olduğumuz alanlarda yetkinliğimizi tamamlayacak, değerlerimize uyan ve toplantılarımız için yeterli zamanı ayırabilecek profiller olmasına dikkat ediyoruz" diye konuşuyor.
DEPARTMANLAR TEMSİL EDİLİYOR
Arzum Elektrikli Ev Aletleri Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, iki üyenin yabancı ortak Ashmore tarafından, üç üyenin de Arzum'dan olmak üzere 5 üyeli bir yönetim kuruluna sahip olduklarını söylüyor, Kolbaşı, “ Henüz icra ve yönetim kurulu tam olarak ayrılmadı. Bunun için hem hiyerarşik olarak hem de iş bütünlüğü açısından kendi departmanını temsil eden direktörler yönetim kurulunda yer alıyor" diye anlatıyor. Murat Kolbaşı, her yıl finansal performans sonuçlarını ve toplantılara devam durumunu dikkate alarak bir sonraki yıl için yönetim kurulu üye profil ve kriterlerini gözden geçirdiklerini söylüyor.
PROFESYONELLEŞME ÇABASI
Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, şirketinin yönetim kurulunu şöyle anlatıyor: “Daha önce 6 aile üyesinden oluşan yönetim kurulumuzu, profesyonel yönetimin daha etkin olacağı düşüncesiyle son yıllarda yaptığımız değişiklikle aileden 3 üye, dışarıdan 2 üye olmak üzere revize ettik" diyor.

KATHERINE MOOS / SPENCER STUART AVRUPA YÖNETİM KURULU İS BİRİMİ ESBASKANI
KURULDA CEO BULUNDURMAK HATA"
OPTİMUM SAYI

 Sihirli bir üye sayısından bahsetmek mümkün değil. Ancak Amerika ve İngiltere'de bağımsız ve icracı olmayan üyelerin çoğunluğu teşkil etmesi, devlet tarafından teşvik ediliyor. Küçük yönetim kurulları, büyük yönetim kurullarına tercih ediliyor, Optimum sayı 10, ancak komiteler bu rakamı yukarı çekebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz